Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Purplefox Town: Nebudeme se držet při zemi, proto jsme taky Space Travel Agency založili

Kapela Purplefox Town se s námi podělila o plány do budoucna, zdroje inspirace a také prozradila, jak v hudbě využívá svou divokou představivost.

Pražská čtyřčlenná kapela Purplefox Town vstoupila na scénu v roce 2016 se singlem Everblue Forest. Kluci předskakovali zahraničním kapelám, vydali se na turné do Polska a nedávno vydali své třetí album Space Travel Agency. Co stojí za změnou oproti předchozí tvorbě a co plánují kluci do budoucna?

Kluci, vy spolu hrajete už od roku 2016, vydali jste 3 alba a několik singlů. Jak byste svoji tvorbu popsali?

V první řadě je hodně proměnlivá. Baví nás se dál a dál objevovat napříč různými zvuky a styly, a to ideálně v rámci jednotlivých alb. Hudební nápady chodí furt. Je zábava, do jaký míry si s nimi můžete pohrát tím či oním směrem. Každopádně nějaký ukotvení naše hudba určitě má, třeba naše vyrůstání s The Beatles je v ní slyšet hodně.  

Na sítích máte uvedeno, že jste neo-psychedelická kapela. Mně osobně vaše hudba připomíná trochu hudbu Tame Impala, inspirujete se třeba tam?

Neo-psychedelická nám přišlo jako nejbližší zařazení, protože jsme nová kapela, která si zakládá na šedesátkách, ale přidává tam i nějaké to svoje neo. Tame Impala je asi nejznámější kapela tohohle žánru. Pochopitelně je i pro nás určitou inspirací, hlavně třeba svou úžasnou zvukovou paletou.

Před pár týdny jste vydali Space Travel Agency, svoje v pořadí třetí album, které se výrazně liší od vaší předchozí tvorby. Je zabalené do osmdesátkové mlhy, zároveň kombinuje taneční rytmy. Jak došlo k tomuto posunu?

Docela přirozeně. Myslím, že jsme všichni potřebovali po Malkallamovi změnu, a to hned v několika rovinách, především zvukově. Bavili jsme se o tom, že by nás bavilo prozkoumat paletu modernějších zvuků a zároveň s nimi zacházet jako v bavlnce v nějakém profi studiu. Taneční rytmy přišly hlavně z toho důvodu, že jsme chtěli rozproudit naše live shows. Když tomu dáte takovou rytmiku, už si pak můžete v harmoniích a melodiích vymýšlet, co jen chcete, a na živáku to prostě funguje.  

 Purplefox Town je podle vás místo pro divokou představivost. Představuje pro vás vaše hudba safe space, ve kterém můžete tu divokou představivost přetvářet v reálné věci?

Vystihl jsi to úplně přesně, tohle je ten záměr, se kterým do toho jdeme. Purplefox Town je pro nás především místo, kde každý z nás může projevit svoje umělecké já a nic tomu není nadřazeno. I proto jsme si dali v rámci Space Travel Agency velkou tvůrčí svobodu. Nechali jsme každého z nás korigovat vlastní song, ideálně ale s tím, že si necháme určitý prostor pro vyjádření i v rámci jednotlivých nástrojových partů.

Song La Patrie z nového alba je francouzsko-anglickou písní. Plánujete dělat víc dvojjazyčných songů?

Tohle vzniklo úplně spontánně v rámci našeho soustředění. Štěpán přišel s tím, že to má znít nostalgicky jako domovina, a Ondra na to, že to tím pádem musí být hezky hrdě francouzsky La Patrie. Snad ještě ten večer dali s Honzou dohromady text, na základě pár slovíček, který znali, takže song je dost abstraktní a dává prostor divokým výkladům. Mně byl svěřen zpěv v refrénu, a jelikož francouzsky neumím vůbec, raději jsem sáhnul po angličtině. Nic víc za tím není, nemyslím si, že bychom z toho udělali nějaký vzorec psaní textů do budoucna, i když kdo ví.

Vydali jste album a klip k songu, můžeme se teď těšit na tour? Kde vás v roce 2023 uvidíme?

Nějakou souvislou tour asi ne, ale objedeme samozřejmě všechno, co půjde. Makání ve studiu jsme si užili, to jo, ale teď už jsme zase celí žhaví na koncertování. Nejbližší koncert máme 13. ledna v Rock Café, zbytek ještě oznámíme. Každopádně to bude pořádná jízda, nebudeme se nijak držet při zemi, od toho jsme taky tu naši Space Travel Agency založili.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.