Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

První člověk s mozkovým implantátem Elona Muska promluvil. Pomocí čipu hraje videohry

První nositel mozkového čipu Neuralink se podělil o podrobnosti ohledně svého zotavení a životě s revoluční technologií. Experimentální implantát mu údajně umožnil větší míru svobody a samostatnosti. Nyní po nocích hraje známou videohru Civilization VI a přidává příspěvky na sociální sítě.

Neuralink je americká neurotechnologická společnost založená v roce 2016 se zameřením na vývoj počítačových rozhraní (čipů), které se dají implantovat do mozku (BCI). Implantáty mají lidem umožnit ovládat počítače a jiná elektronická zařízení jen pomocí mysli.

Zdroj: neuralink.com

Firma získala v květnu loňkého roku souhlas od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k provedení první klinické studie na lidech. Čip, který je nyní ve fázi výzkumu, má za cíl pomoci hendikepovaným pacientům obnovit pohyb a komunikaci.

Spoluzakladatel společnosti Neuralink Elon Musk v lednu na své síti X sdílel, že úspěšně dokončili první implantaci čipu do lidského mozku a prohlásil, že pacient se dobře zotavuje. Miliardář dále naznačil, že mozkový implantát funguje efektivně, což pro něj představuje slibný vývoj do budoucna.

Elon Musk | Zdroj: Britta Pedersen-Pool/Getty Images

Věděl*a jsi, že první implantát do lidského mozku umisťoval robot? 🤖

V únoru pak následovala první aktualizace, ve které Musk uvedl, že se nejmenovaný pacient zřejmě zcela uzdravil a dokáže nyní díky implantátu ovládat počítačový kurzor pouze pomocí svých myšlenek.

Zdroj: neuralink.com

20. března pořádala společnost Neuralink na platformě X devítiminutový livestream, kde byl první člověk s mozkovým implantátem na světě odhalen. Během živého vysílání 29letý Noland Arbaugh demonstroval funkčnost technologie při hraní digitální verze šachů a zároveň sdílel své zkušenosti s tím, jak mu experimentální čip v hlavě změnil život.
Arbaugh dále prozradil, že mu implantát umožnil hrát celou noc jeho oblíbenou strategickou hru Civilization VI , což by před operací sám nedokázal. U videohry strávil osm hodin v kuse.

O dva dny později také Arbaugh přidal příspěvek na platformu X pouze pomocí svých myšlenek . V jeho prvním a poměrné úsměvném tweetu uvedl, že ho „Twitter mě zablokoval, protože mě považoval, za bota, ale @X a @elonmusk mě odblokovali, jelikož bot opravdu jsem.“

Noland Arbaugh | Zdroj: https://twitter.com/ModdedQuad

V článku jsme opravili chybu v posledním odstavci. Noland Arbaugh není prvním člověkem, který napsal tweet pouze pomocí svých myšlenek. To se v roce 2021 povedlo Philip O'Keefovi z Austrálie pomocí zařízení Stentrode společnosti Synchrone.

Pozvi mě na šnyt 🍺

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.