Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

První Čech v historii zabojuje o pás šampiona UFC. Jiří Procházka a jeho životní zápas

V neděli nás okolo 6:00 ráno čeká vrcholný duel českého MMA. Jiří Procházka nastoupí v Singapuru do svého životního zápasu o titul šampiona polotěžké váhy v nejprestižnější organizaci světa – UFC.

Devětadvacetiletý Jiří Procházka začal s trénováním bojových umění v roce 2009. Pracoval jako vyhazovač u dveří brněnských klubů, později se však rozhodl své nadání a agresi přetavit v něco pozitivního a nakonec si místo pouličního bitkaře vybral cestu profesionálního sportovce.

Procházka se stal amatérským národním šampionem v thajském boxu, dvakrát získal pás šampiona organizace GCF do 93 kilogramů a dvakrát také usedl na trůn krále polotěžké váhy v japonské organizaci RIZIN FF. Za svou kariéru nesbíral úspěchy pouze ve sportu, ale také ve školní lavici – v roce 2021 získal bakalářský titul na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde studoval obor speciální edukace bezpečnostních složek.

Po druhém dosažení titulu v organizaci RIZIN FF přišla životní šance – smlouva s UFC, kterou Procházka přijal. Ve své premiéře v červenci 2020 si připsal v nejprestižnější organizaci světa svou první výhru, kdy v druhém kole knockoutoval Volkana Oezdemira. V květnu 2021 přišel další triumf, kdy tehdejší trojka žebříčku polotěžké váhy, Dominick Reyes, padla do bezvědomí na konci druhého kola po tvrdém loktu z otočky. Procházka si za to vysloužil i bonus za výkon večera.

V neděli čeká Procházku třetí zápas, ten nejdůležitější v jeho životě. Před titulovým duelem má na kontě dvacet osm výher, tři porážky a jeden souboj bez výsledku. Pětadvacetkrát zvítězil na KO/TKO (knockout/technický knockout), dvakrát na submisi (páčení/škrcení protivníka) a jen jednou museli výhru určit bodoví rozhodčí. Třiadvacetkrát Procházka vyhrál v prvním kole a nyní se veze na vlně dvanácti výher v řadě, k tomu posledních deset ukončil před limitem.

Jiřího soupeř je dvaačtyřicetiletý momentální šampion polotěžké váhy a rozený bojovník Glover Teixeira. Vyrůstal poblíž brazilského města Sobralia, jeho domovem byly slumy bez elektřiny a dostačujícího sociálního zázemí. Ve dvaceti letech se rozhodl odejít hledat štěstí do USA.

Jeho cesta do Ameriky byla velmi komplikovaná, tehdy běženci na mexických hranicích riskovali při migraci svůj život. Mladý Brazilec musel čekat u hranic osm dní, než přišla hustá mlha, aby mohl proklouznout skrz pohraniční stráž a hlídky v helikoptéře. Teixeira je bývalým členem brazilského národního wrestlingového týmu a druhým nejstarším šampionem UFC v historii. Brazilec za svou kariéru nasbíral třicet tři výher a sedm porážek. Momentálně má na kontě šest vítězství v řadě, včetně skalpu Jana Blachowicze, býválého šampiona polotěžké váhy UFC.

Hlavní zápas turnaje UFC 275 – Teixeira vs. Procházka bude vysílat O2 TV na stanici Premiere Sport okolo 6:00 ráno.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.