Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč si režiséři tolik oblíbili virální taneční kreace?

Roztančené scény ze seriálů Matilda, Wednesday a nového hororu M3gan mají našlápnuto do síně slávy mezi taneční čísla z filmů, jako jsou Hříšný tanec, Pulp Fiction, Zpívání v dešti nebo Horečka sobotní noci. Proč je nemůžeme pustit z hlavy? A kdo na tom nejvíc vydělává?

Když už se zdálo, že se sociální sítě odklonily od mánie virálních tanců, filmoví režiséři se zřejmě rozhodli, že přišel čas oprášit taneční střevíce, a pustili se do nich naplno.

Nejnovějším příkladem této marketingové techniky na velkém plátně je hororový thriller M3gan režiséra Gerarda Johnstona. Díky několika pohybům na melodii písně It's nice to have a friend od Taylor Swift v traileru zveřejněném koncem minulého roku se vražedné robotické panence podařilo zaujmout na TikToku a zajistit si posun na špici kasovního žebříčku ještě před premiérou v českých kinech 12. ledna. 

Úspěch choreografie M3gan není náhodný, spíše je trikem tvůrců, kteří na filmu pracovali. Herečka Allison Williams v jednom rozhovoru uvedla, že před zveřejněním traileru měl být tento kratičký tanec původně úplně vystřižený, ale na radu marketingového týmu tam nakonec zůstal. Bylo jim jasné, že creepy taneček má potenciál stát se virálním a repostovaným meme materiálem. A to natolik, že na premiéru markeťáci najali rovnou celou taneční skupinu, aby taneční číslo předvedla na červeném koberci.

Tancuj, tancuj, vykrúcaj!

Na základě stejného propagačního mechanismu se v listopadu na sociálních sítích virálně rozšířil i muzikál Matilda Roalda Dahla, a to několik dní před tím, než se film objevil na Netflixu a v kinech.

Jeden z klipů z filmu Revolting Children na Sony Pictures UK účtu na TikToku dosáhl téměř 8 milionů zhlédnutí, a to ani nepočítám reposty. Pro choreografku Ellen Kane (na seznamu muzikálů, na kterých pracovala, jsou například Billy Elliot nebo West Side Story) byl úspěch tohoto tance překvapením. Možná ano, ale její reakce ve stylu „tohle jsem nečekala“ je už trochu ohraná. 

Ve stejném měsíci se herečka Jenna Ortega rozplývala nad tím, jak je ráda, že se její vlastní choreografie ze scény na školním bále v seriálu Wednesday stala virálem desetiletí. Inspirovala se původním tancem herečky Lisy Loring, archivními záběry tančících gotiků v klubech v 80. letech a také pohyby britské zpěvačky Siouxsie Sioux. Výsledek všichni známe: máchání rukama, trhavé pohyby a hluboké záklony s vytřeštěnýma očima. 

Ve filmech se tanec úspěšně uplatňuje už od dob němé kinematografie. Nyní si díky TikToku může připsat i zásluhu na tom, že se v kinech znovu objevují milovníci filmů. Virální bláznivé tanečky mají za úkol zvýšit popularitu filmu či seriálu ještě před jeho uvedením, v neposlední řadě přepisují pravidla filmového marketingu. Filmovým kritikům se to možná nemusí líbit, ale vážené dámy a vážení pánové, neberte se tolik vážně! 

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.