Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč se nám zdá, že s přibývajícím věkem plyne čas rychleji?

Přijde ti, že čím jsi starší, tím rychleji tvůj život utíká? Nic si z toho nedělej, je to fakt jenom pocit a všechno běží pořád stejně. Věda pro to má vysvětlení.

Když jsme byli malí, připadalo nám všechno strašně dlouhé. První tábor, ze kterého jsem chtěl domů, protože se mi stýskalo po rodičích, trval pocitově několik měsíců. Dneska dvakrát mrknu a je polovina roku pryč.

Jestli ti taky občas přijde, že ti život plyne mezi prsty, a nevíš, co s tím dělat, nezoufej. Jsme v tom všichni spolu a já ti teď zkusím vysvětlit, proč to tak je.

Jedna z prvních teorií se opírá o fakt, že když ti je například deset let, jeden rok tvoří jednu desetinu tvého života. V padesáti letech už je to ale jedna padesátina. Časově rok uplyne v obou případech stejně. Poměrově nám ale v prvním případě zabírá daleko větší část našeho života, a proto nám může připadat delší.

Druhý příklad pracuje s pojmem „flow”. Do toho se dostaneme v momentu, kdy jsme do něčeho opravdu zapálení. Děláme nějaký sport, hrajeme hru, něco tvoříme nebo meditujeme. Je to také důvod, proč nám u těchto aktivit přijde, že trvaly jen chvíli. S rostoucím věkem se do tohoto stavu dostáváme častěji, a proto se nám může zdát, že čas rychleji utíká.

To se pojí i s pojmem kterému se říká „holiday paradox”. Když jedeme na dovolenou a naše letadlo má nečekané zpoždění, čekání nám připadá jako věčnost. Jakmile se dostaneme do cílové destinace a prožíváme den plný zajímavých aktivit, utíká čas daleko rychleji. Retrospektivně však vnímáme čekání na letadlo jenom jako malý zlomek, přičemž den plný zážitků se nám nakonec v hlavě uchová víc a připadá nám delší.

Posledním sledovaným jevem je vztah nových zážitků a vnímání rychlosti plynutí času. Mozek si při objevování nových věcí tvoří záchytné body v naší paměti. Jelikož jako mladí poznáváme spoustu nových věcí, máme těchto “bodů” spoustu. S rostoucím věkem však už tolik nových věcí nepoznáváme a mozku tak přijde, že čas utíká rychleji.

A jaký je můj tip pro tebe? Jestli si chceš “prodloužit” život a vnímat čas pomaleji, neboj se stále zkoušet nové věci. Oblbneš tak svůj mozek a život ti nebude ubíhat tak rychle.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.