Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč může být coquette aesthetic problémové téma?

Na TikToku se neustále objevují nové trendy a aesthetics, některé ale mohou působit i negativně.

That girl, vanilla girl, ballet core či právě coquette girl jsou v poslední době často zmiňované trendy. Jsou aesthetically pleasing a mohou nás inspirovat. Na tom není nic špatného, od toho vlastně existují! Za následek mohou mít ale i negativní dopad na mentální zdraví.

Cocquette aesthetic je hyperfeminní trend, který vyzdvihuje ženskost v té nejvyšší formě. Objevil se na Tumblru už v roce 2010 a inspiraci si bere v lolitě (nebudeme tu rozebírat chování či psychologii lolity, jde nám o vzhled). Krajky, volánky, mašle, pastelové barvy, jemné, až infantilní potisky, perly, podkolenky, červená a růžová barva, to jsou hlavní atributy tohoto trendu.

Proč se může jednat o problematické téma?

Trend na první pohled nepůsobí vůbec špatně. Vyzývá nás, abychom přijali naše girly selfs a nebáli se být trošku flirty. Při hlubším pohledu ale narazíme na problém.

Tahle estetika spojuje dohromady dvě věci, které mohou mladým lidem dost zamotat hlavu, a to hyperfeminitu a body image. Předkládá nám totiž představu, že ženskost přímo souvisí s hubenou postavou, a znázorňuje ženy jako malé, drobné a roztomilé bytosti.

Tenhle trend vzal TikTok útokem. Kromě inspirace na výzdobu interiéru, vlasy, nehty či oblečení se objevily i drastické diety, které prosazují kalorický deficit.

Samozřejmě se nejedná o první ani poslední trend, který se přímo pojí se specifickou body image a který nám říká, že určité věci mohou vypadat dobře jen na určité postavě (hubené). Taky to není jediný trend, který nám předhazuje, že ženskost má jenom jednu podobu. Je ale důležité umět tyhle trendy rozpoznat a říct si, že jsou to pouze trendy, které se mění doslova každý týden.

Můžeš si z nich brát drobnou inspiraci, ale nenech si jimi zamotat hlavu. Nemusíš mít určitý typ postavy a držet specifickou dietu, abys vypadal/a dobře. Hlavní je být zdravý/zdravá a dělat věci, díky kterým se cítíš dobře.