Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč bych měl/a začít šetřit na důchod

Mladých lidí, kteří zatím na důchod vůbec nemyslí, je stále hodně. Myslí si totiž, že šetřit na důchod není třeba, to však není tak úplně pravda.

Čím dříve se spořením na důchod začneš, tím lépe

V mládí máš jednu obrovskou výhodu, která se pojí s šetřením na důchod, a tou je čas. Teď máš totiž perfektní šanci začít spořit a nastřádat si hezkou částku, díky které si budeš moct důchod užít. Momentálně je doporučenou cílovou částkou, kterou by sis měl/a naspořit na důchod, 2 miliony Kč (jedná se o částku v dnešních cenách a částka by měla stačit pro udržení běžné životní úrovně). To bys měl/a mít navíc ke státnímu důchodu.

Na otázky ohledně důchodu ti odpoví i Just.ina z platformy iloveduchod.cz, tak mrkni na video!

Vypočítat si, kolik bys měl/a šetřit si můžeš vypočítat v této kalkulačce.

Kolik toho o důchodu víš ty? Otestuj se na iloveduchod.cz!

S DéPéEskem mám i podporu od státu

Jednou z forem jak se zabezpečit na penzi je využití kombinace dlouhodobého investování a státní podpory s DéPéEskem – tedy s doplňkovým penzijním spořením. Abys měl/a nárok na minimální státní příspěvek, což je 90 Kč/měsíčně, musíš si spořit alespoň 300 Kč/měsíčně. Nejvyšší možný státní příspěvek je ve výši 230 Kč/měsíčně. Abys na něj dosáhl/a, musíš si měsíčně přispívat alespoň 1 000 Kč. Částku můžeš kdykoli měnit nahoru i dolů podle tvé finanční situace.

Mladí lidé a důchod

Mladí lidé si často myslí, že mají spoustu času, protože sotva vyšli ze školy a zdá se jim, že je brzo na přemýšlení o důchodu. Opak je ovšem pravdou, ideální je začít před třicítkou.

Mladí mají také rádi životní styl, na který jsou zvyklí, protože k němu mají finanční prostředky. Proto bys měl/a uvážit, jak s touto částkou vyžiješ ve stáří, a začít spořit peníze navíc.

Podle ekonomů je správné spořit si na důchod desetinu každého platu, protože se neustále prodlužuje doba aktivního stáří.

Jak a kdy mám tedy začít?

Spořit na důchod bys měl/a co nejdříve. Čím dřív začneš, tím menší měsíční částky si budeš muset odkládat.

Pokud se chceš dozvědět více informací o tom, jak na důchody, podívej se na iloveduchod.cz nebo instagram @iloveduchod.

Doplňkové penzijní spoření (DéPéEsko)

Jedná se o doplňkové penzijní spoření, na které často přispívá zaměstnavatel, navíc nabízí státní podporu ve výši až 6 360 Kč ročně. V případě že bys potřeboval/a peníze vybrat dříve, je možné smlouvu ukončit po 2 letech, bez státních příspěvků, které je třeba vrátit.

Více informací můžeš zjistit zde!

Pravidelné a systematické vkládání peněz do investic má schopnost vytvořit stabilní kapitál na dlouhou dobu. Jeden z možných způsobů, jak zajistit větší finanční stabilitu do budoucna, je tzv. "doplňkové penzijní spoření". Pravidelné a systematické vkládání peněz do investic má schopnost vytvořit stabilní kapitál na dlouhou dobu. Jeden z možných způsobů jak si do budoucna zajistit větší finanční stabilitu, je tzv. „doplňkové penzijní spoření".

Díky těmto úsporám v doplňkovém penzijním spoření je navíc možné odejít do důchodu až o 5 let dříve!

Více informací najdeš tady!

Zdroje: iloveduchod.cz, finance.cz, peníze.cz

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.