Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mapa: Tyto školy se zapojí do celodenní stávky. Kvůli čemu se bude konat?

V pondělí 27. listopadu se uskuteční celodenní školní stávka. Co přesně školské odbory požadují a jaké školy se ke stávce zatím připojily? 👇

Školské odbory začátkem měsíce oznámily, že na pondělí 27. listopadu vyhlašují celodenní stávku základních, středních i mateřských škol. Pouhá hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná. Upozornit tak školy chtějí na nedostatek peněz plánovaný pro školství na příští rok.

Cílem stávky je konkrétně připomenout i to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických sil ve školství. Mezi ty se řadí například kuchaři a kuchařky, školní psychologové a psycholožky i IT pracovníci. Navýšení jejich platů by vyžadovalo čtyři až devět miliard korun, objem peněz pro školství v regionech ale vzroste jen o 1,3 miliardy korun.

Zdroj: Školské odbory

I přesto, že by měly platy vyučujících dosáhnout až 130 procent průměrné mzdy, je i nadále ve školství podle odborů peněz málo. Jak už bylo uvedeno, je podle nich potřeba zaopatřit i nepedagogické síly, díky kterým jsou školy pro studenty čistým a fungujícím místem.

Jaké jsou tedy hlavní požadavky školských odborů? 👇

  • zabránit nekoncepčním zásahům do fungující vzdělávací soustavy
  • zabránit škrtům v rozpočtu kapitoly školství na rok 2024
  • nepřipustit, aby se platy nepedagogických pracovníků a ostatních pedagogů v roce 2024 snížily

Co to znamená pro studenty? Podle odborů by nedostatek finančních prostředků ve školách způsobil například výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce, omezení možnosti školy dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější, zvyšování počtu žáků ve třídách i omezování volitelných předmětů.

No a jaké školy se do plánované stávky zapojí? To záleží na každé z nich. Zapojit se může do protestu celá škola, nebo jen jednotliví zaměstnanci a zaměstnankyně. Pak bude na řediteli školy, jak zajistí provoz instituce – tedy zda bude vyhlášeno ředitelské volno nebo zda bude provoz školy přerušen.

Zdroj: Stávka škol, Google Maps

Na výše viditelné mapě jsou vyznačeny školy, které se zatím ke stávce přihlásily. Ty označené oranžově budou v pondělí fungovat v omezeném provozu, ty označené červeně budou po celý den uzavřeny. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo v reakci na zapojení škol do stávky příručku, která má ředitelům škol s řádným ohlášením stávky pomoci.