Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Páteční tréninky F1 přerušil raketový útok na ropný zásobník

Při prvním tréninku před Velkou cenou Saudské Arábie ucítil Max Verstappen kouř. Jeho tým mu ale potvrdil, že z jeho auta to není...

V pátek v 15:00 našeho času odstartoval první trénink F1 v Džiddě. V jeho průběhu ale došlo k útoku na ropný zásobník společnosti Aramco asi 16 kilometrů od závodního okruhu. Aramco je přitom jedním ze sponzorů F1.

Zdroj: Twitter @AuroraIntel

Útok, který byl jedním z mnoha v kontextu konfliktu v Jemenu, provedla jemenská povstalecká skupina Hútiové. Konflikt trvá už od roku 2015 a bojuje se v něm o mocenskou roli ve státě. Na jedné straně v něm stojí koalice vedená sunnitskou Saudskou Arábií, na straně druhé povstalecká skupina šíitských Hútiů s Íránem v pozadí. Válka v Jemenu má přitom už stovky tisíc obětí a mezi její následky patří humanitární i uprchlická krize.

Zdroj: AFP
They are targeting the infrastructure, not the civilians, and, of course, not the track. We've checked the facts and we've got assurances from the highest level that this is a secure place. Let's go on racing.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem

Do pozdních pátečních hodin probíhala v Džiddě krizová jednání FIA, šéfů F1 i samotných jezdců. Pořadatelé závodu a šéfové týmů se shodli, že race weekend by měl pokračovat. Dali ale na vybranou i závodníkům, kteří dále jednali mezi sebou. Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem všechny ujistil, že cílem útoků Hútiů je infrastruktura, nikoliv civilisté nebo závodní okruh.

Nakonec bylo rozhodnuto, že Velká cena Saudské Arábie zrušena nebude a pokračovat se bude sobotní kvalifikací. V průběhu celého víkendu má ale probíhat otevřená a zřetelná diskuze ohledně bezpečnosti v místě konání.

Zdroj: @f1

Kvalifikace druhého letošního závodu F1 začíná v Džiddě v sobotu v 18:00. V nedělním závodě se očekává napínavý boj o podium mezi Ferrari, Redbullem a Mercedesem, který začne v 19:00 našeho času.