Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Prezidentské volby #7: Jaroslav Bašta

Plnoletí občané České republiky budou mít už 13. a 14. ledna 2023 možnost rozhodnout o tom, kdo se stane jejich příštím prezidentem či prezidentkou. Jací kandidáti budou na volebním lístku, kým vůbec jsou a co od nich můžeme očekávat?

Jaroslav Bašta

Instagram: @jaroslav_basta

Transparentní účet: tady

Jaroslav Bašta. Zdroj: Profimedia

Prezidentské volby #2: Petr Pavel

by @eevelka

Jaroslav Bašta je současný poslanec za SPD a bývalý diplomat. Pochází z Plzně, je ženatý a měl nemanželského syna, který podle tisku zemřel. Bašta patřil v minulosti k předním politikům sociální demokracie, mimo jiné zasedal necelé dva roky také jako ministr ve vládě Miloše Zemana. Mezi lety 2000 a 2005 byl Bašta velvyslancem v Rusku, od roku 2007 do roku 2010 pak na Ukrajině. Poslanecký mandát vykonával už v letech 1996 až 2000 jako člen ČSSD. V letech 1994 až 2019 byl členem ČSSD, poté se angažoval v hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita. Členem SPD je od loňska. Až do konce 80. let minulého století pracoval coby disident a signatář Charty 77.

Jaroslav Bašta je silně kontroverzní kandidát a velký kritik současné vlády. V posledních letech hájil v médiích postoje Kremlu, je proti dodávání zbraní na Ukrajinu a spolu s SPD požaduje namísto toho diplomatická jednání. Je proti zavedení eura a pro odchod České republiky z EU. Nepodporuje sňatky stejnopohlavních párů ani adopci dětí těmito páry, staví se proti uzákonění eutanazie či legalizaci marihuany.

Postoj k válce na Ukrajině

  • Chce zastavení bojů za každou cenu, i kdyby to mělo znamenat postoupení Ukrajiny Rusku. Je proti zasílání zbraní na Ukrajinu, pomoc uprchlíkům považuje za humanitární povinnost.

Manželství stejnopohlavních párů a adopce dětí

  • Proti uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, stejně tak je proti adopci dětí těmito páry. Stávající právní úpravu považuje za dostatečnou.

Snížení dopadů inflace

  • Požaduje razantní kroky ze strany ČNB i omezení sociálních dávek ve prospěch podpory seniorů.

Evropská unie a NATO

  • Pro vystoupení ČR z EU, v NATO by podle něj Česko mělo zůstat, pokud se organizace vrátí ke svým kořenům.

Přijetí eura

  • Proti přijetí eura.

Ochrana klimatu

  • Staví se kriticky ke Green Dealu.

Kauzy

  • Jaroslav Bašta dlouhodobě hájí zájmy Kremlu a podílí se na šíření dezinformací a ruské propagandy. Kupříkladu zpochybňoval účast ruských tajných služeb na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích nebo na otrávení ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Vloni také kritizoval politiky, kteří přesuny ruských vojsk označovali za přípravu invaze na Ukrajinu. „Česká diplomacie se jako nyní k Rusku nechovala ani k nacistickému Německu na konci třicátých let,“ řekl Bašta například vloni v srpnu v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.
  • V roce 2009 během působení na Ukrajině byl Bašta jako velvyslanec médii dáván do souvislosti s údajně nelegální operací okolo vydávání českých víz na konzulátu ve Lvově. Na úplatcích měla vydělávat česká firma, kterou vedl Baštův přítel Vlastimil Valenta. Kauzu vyšetřovala protikorupční policie, vyslýchala Baštu i generálního konzula ve Lvově Ladislava Hradila. Bašta odmítl nařčení jako vykonstruované, v lednu 2010 z ambasády odešel a zdůvodnil to zdravotními důvody. Policie případ po roce odložila.

Média

TOP 5 citátů

(CNN Prima News)

(Radiožurnál)

(CNN Prima News)

(Radiožurnál)

(YouTube kanál Jaroslav Bašta - kandidát na prezidenta)

Zdroje: www.jaroslavbastaprezident.cz, ČTK, iRozhlas, E15, www.kohonevolit.cz