Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Prezidentské volby #6: Pavel Fischer

Plnoletí občané České republiky budou mít už 13. a 14. ledna 2023 možnost rozhodnout o tom, kdo se stane jejich příštím prezidentem či prezidentkou. Jací kandidáti budou na volebním lístku, kým vůbec jsou a co od nich můžeme očekávat?

Pavel Fischer

Oficiální web: www.pavelfischer.cz

Instagram: @pavelfischer

Transparentní účet: tady

Pavel Fischer. Zdroj: Profimedia

Pavel Fischer je politik, diplomat a od roku 2018 také senátor. Pochází z Prahy, je ženatý, má 2 dcery a syna, jeho nejstarší syn byl těžce nemocný a v roce 2013 v 19 letech zemřel. Fischer byl v letech 1991 až 1993 osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze a následující dva roky zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace. Mezi lety 1995 a 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mimo jiné také jako poradce Václava Havla. V letech 1999 až 2003 byl ředitelem politického odboru a v letech 2003 až 2010 se pak stal českým velvyslancem ve Francii a v Monaku. Po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Do října 2017 byl také ředitelem neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Na svou funkci nicméně rezignoval z důvodu prezidentské kandidatury, v lednu 2018 skončil ve volbách třetí se ziskem 10,23 procenta.

Pavel Fischer vystupuje jako silně protikomunistický a protiruský politik, před Vladimirem Putinem varoval už před jeho anexí ukrajinského poloostrova Krym. Vloni se Fischer také zapojil do jednání Senátu kolem onemocnění prezidenta Miloše Zemana a do úvah ohledně možného převodu pravomocí hlavy státu. Je považován za silně konzervativního politika. Pavel Fischer působí v řadě spolků a nadací. Mluví plynně anglicky, francouzsky a katalánsky.

Postoj k válce na Ukrajině

  • Podporuje Ukrajinu, silně se staví proti Rusku a Vladimiru Putinovi.

Manželství stejnopohlavních párů a adopce dětí

  • Staví se proti obojímu, ve funkci prezidenta by ale zrovnoprávnění sňatků osob stejného pohlaví nevetoval.

Snížení dopadů inflace

  • Od vlády očekává představení řešení dlouhodobého strukturálního deficitu, je pro úspory a zvýšení příjmů.

Evropská unie a NATO

  • Pro posílení českého členství v EU i v NATO.

Podpora studentů

  • Chce podpořit projekty a výměnné programy, které pomohou studentům, mladým vědcům a umělcům proniknout do zahraničí.

Přijetí eura

  • Pro přijetí, chce podporovat veřejnou debatu o měnové unii.

Ochrana klimatu

  • Chce podporovat využití obnovitelných zdrojů a šetrných technologií.

Kauzy

  • Pavel Fischer se nechvalně proslavil svými názory a výroky na adresu homosexuálů. Před pěti lety prohlásil, že by nejmenoval homosexuála ústavním soudcem, za což se následně omluvil. V průběhu letošní kampaně zase uvedl, že by se v případě zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků mohlo začít obchodovat s dětmi. Následně se nicméně nechal slyšet, že ač je manželství homosexuálních párů nebo adopce dětí těmito páry proti jeho osobnímu přesvědčení, ve funkci prezidenta by takové zrovnoprávnění nevetoval.

Média

TOP 5 citátů

(Standashow)

(Standashow)

Standashow

(Radiožurnál)

(Standashow, v reakci na debatu o sběru dat na TikToku)

Zdroje: www.pavelfischer.cz, ČTK, E15, iRozhlas