Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Česká burza je lepší než ta v bohatém Bahrajnu, vyrovná se i Rijádu 

Prague Stock Exchange, česky Burza cenných papírů Praha (zkráceně PX) je náš zástupce na poli světových domů, kde se obchodují cenné papíry. Cenným papírem se rozumí akcie, dluhopis, podílový list, státní pokladniční poukázky, směnky a další finanční nástroje. A jak se nám daří v porovnání se světem?

Ve zkratce – daří se nám velmi dobře. Za uplynulý rok byla PX se svými téměř 15 % výnosu jednou z nejvýkonnějších vyspělých burz na starém kontinentě. Výnos burzy se blíží podobnému číslu, které vykazuje například saudskoarabský Rijád, který zprostředkovává obchody především extrémně výnosné komodity – ropy. 

Zdroj: pse.cz

Pražská burza = akcie polostátního giganta ČEZ

PX je však jedním měřítkem oproti světovým burzám velice chabá. Je to počet zalistovaných významných titulů. Mezi ty nejvýznamnější v Praze patří akcie ERSTE group – tedy matčiné společnosti ČSOB (295,8 mil. Kč), Komerční banky (celkový objem 222,5 mil. Kč) a Monety (154 mil. Kč). A pak je tu obr – polostátní energetický ČEZ. Ten má na půdě Pražské burzy cenných papírů zalistováno přesně 1 172 mil. Kč. Je tedy jasné, díky takto obrovské tržní kapitalizaci v porovnání s konkurencí, že každý pohyb na tomto jednom titulu zamíchá s celým indexem PX – tedy souhrnnou výkonností Pražské burzy cenných papírů – viz roční výkonnost v grafu nahoře. 

Výkonnost akcií ČEZu, roste především díky zvyšujícím se cenám energií. Na pětiletém grafu vidíme dokonce téměř +168 % na akcii. Zdroj: Google Finance

Reálně to není jen o jedné firmě 

Pražská burza těží ze smýšlení, které investory žene v éře inflace, respektive skoro stagflace. Kapitál, který je určen k investicím v této době, silně tíhne k titulům, jejichž byznysová strategie není svázaná ekonomickým cyklem a odolává tak těmto extrémům. Investoři také velice rádi sahají po dividendových akciových titulech. Alternativní index pražské burzy PX TR měřící celkový investorský výnos včetně dividend tak za poslední rok poskočil dokonce o 27 %, čímž za sebou nechal kupříkladu burzu v bohatém ropném Bahrajnu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.