Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Praha se snaží o rozvoj ReUse center

Praha aktivně bojuje proti zvýšenému množství odpadu. Magistrát se proto rozhodl podpořit tzv. ReUse centra, kam mohou lidé odnést věci, které již nepotřebují, a naopak si vzít ty, které se jim hodí.

Kde se ReUse centra nacházejí?

Zástupci Magistrátu hlavního města Prahy se koncem března setkali s Federací nábytkových bank a ReUse center. Společně se pak podíleli na workshopu a debatě ohledně dalších takových center, která by měla začít vznikat.

Zdroj: Unsplash

Momentálně v Praze existuje pět takových center a nacházejí se v ulicích Zakrytá na Praze 4, Generála Šišky na Praze 4, Pod Šancemi na Praze 9, Jilemnická na Praze 19 a Chvalkovická na Praze 20. V centru města ale tato místa stále scházejí. Ti, kdo bydlí mimo Prahu, nemusí zoufat. ReUse pointy se nacházejí po celé České republice.

Jak vlastně takové ReUse pointy fungují?

  1. Každý, kdo se dostaví do sběrného dvora, zde odevzdá své dále použitelné přebytky.
  2. Obsluha místa si je převezme a posléze je nafotí a přidá na www.praho.nevyhazujto.cz.
  3. Na stránce si je pak může kdokoliv zarezervovat a dále vyzvednout .

Co můžeš v centrech darovat?

Na místo můžeš donést téměř cokoliv, co je stále použitelné a není nijak značně opotřebené nebo nefunkční. Lidé se zde nejčastěji zbavují svého nábytku, hraček, spotřebičů i učebnic.

Zdroj: Unsplash

Tím, že věci daruješ dalším lidem, přispíváš životnímu prostředí a cirkulární ekonomice. Rozvoj ReUse center má velký potenciál předcházet vzniku velkého množství odpadu a naplňovat klimatické závazky hlavního města. Jen za rok 2022 lidé odevzdali do center více než 3 000 věcí.

Alternativa – Daruji za odvoz

Kdo má ReUse centra daleko nebo si jednoduše nechce dávat s odvážením svých přebytků tolik práce, tak může využít aplikaci Daruj za odvoz. Tam stačí jen nafotit to, co už nepotřebuješ, a zájemci tě pak kontaktují na mailu nebo telefonu a pro věc si sami přijedou. V aplikaci můžeš darovat i textil či elektroniku.

Zdroj: Unsplash

Já jsem se přes Daruji za odvoz snažila udat svůj psací stůl a během prvních tří dnů se mi ozvalo více než 100 zájemců. Aplikace za mě tedy funguje skvěle. Na Daruji za odvoz nalezneš kromě nábytku a běžných přebytků třeba i živá zvířátka. Pokud se třeba zrovna stěhuješ a hledáš vybavení do bytu, je to pro tebe to pravé místo.