Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Trump se opět bude ucházet o Bílý dům, Zemanova milost pro manžele Kordysovy a bojkot schůzky V4 českými zástupci

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Prezident Zeman udělí milost manželům, kteří obchodovali s psychotropním nápojem

Polský manželský pár Jaroslaw a Karolína Kordysovi dostal za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy 8 let vězení, a to hlavně z toho důvodu, že od svých klientů inkasovali více než 10 milionů korun. Trestní sazba je v tomto případě 8 až 12 let odnětí svobody, soud ukládal trest na dolní hranici trestní sazby.

Manželé si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávali z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT.

O milost dříve žádal i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zářijová exploze plynovodu Nord Stream byla sabotáž, tvrdí švédská prokuratura

Informaci přinesla agentura Reuters s odkazem na švédskou prokuraturu.

Analýza, která byla nyní provedena, ukazuje stopy výbušnin na několika předmětech, které byly nalezeny. Vyšetřování je vysoce komplexní, pokračuje a teprve určí, zda lze identifikovat nějaké podezřelé.
Oficiální vyjádření švédské prokuratury

Pekarová a Vystrčil odmítli zasednout na schůzce V4 s Maďarskem

Markéta Pekarová Adamová i Miloš Vystrčil odmítli jednat s Maďarskem. Podle zjištění Seznam Zpráv se tak setkání, které má proběhnout 25. listopadu, nebude konat vůbec.

Maďarsko je kritizováno i Evropskou unií zejména za to, že dělá Rusku jakéhosi trojského koně.

Vezměme si například to, že Maďaři bilaterálně jednají s Ruskem o dodávkách některých energetických komodit. To neumožňuje jednotný postoj zemí EU, a tím prosazení našich cílů v této energetické krizi. Myslím si, že je dobré dát svůj nesouhlas rozumným a střídmým způsobem najevo, což je možné právě například na úrovni V4 tím, že tam za Senát pojede místopředseda či místopředsedkyně.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že se v roce 2024 bude znovu ucházet o Bílý dům. V předloňských volbách prohrál s demokratem Joem Bidenem, výsledky ale označoval za zmanipulované a opakovaně odmítl uznat porážku. Společné zasedání obou komor Kongresu, které se sešly 6. ledna 2021, aby potvrdily Bidenovo vítězství, narušili Trumpovi příznivci, kteří na několik hodin ovládli budovu Kapitolu. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Aby se Amerika opět stala velkou a slavnou, oznamuji dnes večer svou kandidaturu na prezidenta Spojených států. Před dvěma lety jsme byli velkým národem a brzy velkým národem opět budeme.
Donald Trump

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.