Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Rozsudek v kauze Čapí hnízdo a klid zbraní na Ukrajině?

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Soud v pondělí vynese rozsudek nad Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo

Soudce Jan Šott chtěl verdikt vynést už v pátek 6. ledna, nakonec ho ale odložil na pondělí. Závěrečné řeči trvaly déle, než předpokládal. Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve své závěrečné řeči navrhl pro bývalého premiéra a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou tříletou podmínku s odkladem na pět let. Pro oba chce také peněžité tresty, Babišovi navrhl trest ve výši 10 milionů korun, Nagyové 500 tisíc korun. 

Podle trestního zákoníku je přitom rozmezí pro dotační podvod velkého rozsahu pět až deset let vězení. Udělení nižšího trestu musí soud důkladně zdůvodnit. 

Zeman odmítl jmenovat Petra Hladíka ministrem životního prostředí

Prezident Miloš Zeman se ve středu na Pražském hradě setkal s kandidátem na ministra životního prostředí Petrem Hladíkem. Hladík po setkání sdělil, že prezident má k němu výhrady a není připraven jej do funkce ministra jmenovat.

Místo ministra životního prostředí se uvolnilo počátkem října, když ze zdravotních důvodů na funkci rezignovala Anna Hubáčková. KDU-ČSL jako kandidáta zvolila Hladíka, v té době ovšem policie začala řešit brněnskou kauzu přidělování městských bytů a zasahovala také v Hladíkově kanceláři. Z ničeho obviněn nebyl, věc však musel vysvětlovat spolustraníkům.

Vladimir Putin nařídil klid zbraní mezi 6. a 7. lednem, Ukrajina to označila za pokrytectví

Prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci, tedy po dobu pravoslavných Vánoc.

Rusko chce využít Vánoce jako zástěrku, aby alespoň na chvíli zastavilo náš postup na Donbasu, uvedl ve čtvrtek večer podle médií ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém videoposelství. Rusko musí opustit okupovaná území, jedině tak bude mít „dočasné příměří“, sdělil už dříve na Twitteru poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Na ruskou nabídku příměří reagovala i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock. „Pokud by Putin chtěl mír, stáhl by vojáky domů, a tak by bylo po válce. Očividně chce ale po krátkém přerušení ve válce pokračovat,“ uvedla Baerbock.

Americká Sněmovna reprezentantů zvolila v patnáctém kole předsedu McCarthyho

Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. McCarthy se tak stává novou trojkou mezi americkými politiky po americkém prezidentovi a jeho viceprezidentce. Po zvolení předsedy sněmovny tak mohli složit přísahu její členové a orgán může začít fungovat

Volba nového předsedy od úterka paralyzovala větší ze dvou komor amerického Kongresu, která bez zvoleného předsedy nemůže vykonávat žádnou ze svých funkcí.

Podobný vývoj nastal poprvé od roku 1923, kdy kongresmani vybrali nového předsedu až v devátém kole hlasování.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.