Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Petr Pavel vyhrál studentské volby a rezignace novozélandské premiérky

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Premiér Fiala odmítl podepsat abolici pro Zemanovy spolupracovníky

Prezident Miloš Zeman loni v létě podle informací Deníku N žádal premiéra Petra Fialu o spolupodepsání takzvané abolice, která by znemožnila zahájit případná trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se Zemanových nejbližších spolupracovníků. Šlo o případ skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby na Hrad.

Premiér ale Zemanovi nevyhověl, abolici odmítl podepsat.

Petr Pavel vyhrál druhé kolo studentských voleb

Petr Pavel dostal od středoškoláků téměř 86 % hlasů, Andreje Babiše volilo více než 14 % studentů. Celkem se do projektu přihlásilo 530 škol. Většinu hlasů získal mezi studenty Petr Pavel (85,72 %), Andreje Babiše volilo 14,28 % studentů.

Výsledky Pavla se příliš neliší na gymnáziích (89,7 %) a na středních školách (83,2 %). Méně podporovatelů ale získal Pavel mezi učni (66,7 %), i tam ale porazil Babiše.

Brazilský prezident Lula da Silva chce bojovat proti odlesňování tamějšího pralesa

V Brazílii proběhly první zátahy proti nezákonnému odlesňování v amazonském deštném pralese pod taktovkou nového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Ten se dříve zavázal ukončit drancování pralesa, k němuž docházelo za jeho předchůdce Jaira Bolsonara.

Za vlády Bolsonara byla odlesněna oblast větší než Dánsko, což je o 60 % více než v předchozích čtyřech letech.

Jeho soupeř Lula da Silva v rámci kampaně v loňském roce slíbil, že vedením boje proti odlesňování opět pověří Ibamu a navýší rozpočet i počet zaměstnanců.

Jacinda Ardern, premiérka Nového Zélandu, odstoupí z čela vlády

Uvedla, že odchází, protože nemá už dost sil na další funkční období. Novozélandská premiérka Jacinda Ardern ve čtvrtek oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z čela vlády a již se nebude ucházet o další mandát. Parlamentní volby slíbila svolat na 14. října.

Už nastala má chvíle. Nemám už dost sil na další čtyři roky. Neodcházím, protože bych nevěřila, že nemůžeme v příštích volbách vyhrát, ale protože věřím, že můžeme a vyhrajeme.
Jacinda Ardern

Zdroje: ČTK, Seznam Zprávy

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.