Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Filipíny zvolily prezidentem syna diktátora, Francie bude mít premiérku a konec alkoholu na pražských náplavkách po půlnoci?

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Filipíny si zvolily nového prezidenta, je jím syn bývalého diktátora, kampaň vedl na Facebooku

V pondělních prezidentských volbách si Filipínci zvolili nového prezidenta. Je jím syn někdejšího diktátora Ferdinand Marcos junior, známý také jako Bongbong Marcos. Marcos získal přibližně 25,9 milionu hlasů, zatímco jeho protikandidátka, viceprezidentka a bojovnice za lidská práva Leni Robred dostala pouze 13,3 milionu hlasů.

Deník The Times však přišel s tvrzením, že se objevily možné volební podvody. Voliči se totiž musí registrovat a spousta z nich si stěžovala, že na registračních listinách jejich jména chyběla.

Marcos junior pochází z mocné rodiny, která je známá především rozkrádáním veřejných peněz. Marcos junior i další členové rodiny se snaží tuto pověst vylepšit, oblibu má junior zejména u mladé generace, která nezažila diktaturu jeho otce.

Francie bude mít podruhé v historii premiérku

Francouzský premiér Jean Castex oznámil svou rezignaci v pondělí 16. května. Nahradí ho dosavadní ministryně práce Élisabeth Borne. Dříve byla ministryní dopravy a také ministryní životního prostředí. Jednašedesátiletá Borne je teprve druhou ženou v historii Francie, která obsadí post premiérky. První byla Édith Cresson, jež byla premiérkou v letech 1991–1992.

Pražští radní chtějí zakázat pití alkoholu po půlnoci na pražských náplavkách

Od 1. července by se zákaz pití alkoholu po půl noci mohl vztáhnout až na tisíc míst po celé Praze, včetně vyhlášených pražských náplavek. Pražští radní o tom mají rozhodnout na konci tohoto měsíce.

Do Prahy se opět vrací turisté a s nimi i některé problémy s pořádkem zvláště v ulicích centra. Cílem nové vyhlášky je především co nejvíce ochránit stávající obyvatele před hlukem a nepořádkem v okolí jejich bydliště.
Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora

Švédsko a Finsko oficiálně požádaly o vstup do NATO

Zástupci obou zemí předali oficiální žádost generálnímu tajemníkovi Jensi Stoltenbergovi ve středu. Šéf Aliance jejich rozhodnutí podpořil stejně jako většina ostatních států. Proti vstupu Finska a Švédska do NATO se ohradil turecký prezident Tayyip Erdogan, který řekl, že obě země poskytují bezpečné útočiště skupinám, jež Turecko vnímá jako teroristické. Jejich vstup tak s největší pravděpodobností nepodpoří.

Zdroje: ČTK, ČT24, Seznam Zprávy, Aktuálně.cz

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.