Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Diviš zpět v boji o Hrad, nepokoje v Peru a obžalovaný Feri

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Dominik Feri půjde před soud

Bývalého poslance obžalovalo státní zastupitelství ze tří případů znásilnění, u jednoho se jedná o znásilnění nezletilé sedmnáctileté dívky. Ferimu hrozí až deset let vězení.

Vítám, že po pomalu dvouletém čekání budu moci soudu předložit důkazy dokládající mou nevinu. Doposud jsem nemohl probíhající řízení veřejně jakkoliv věcně komentovat, což mělo za následek, že média byla odkázána pouze na jednostranná vyjádření. To se ale brzy konečně změní.
Dominik Feri pro Seznam Zprávy

Svědectví několika žen přinesl v minulém roce Deník N a A2larm.

V Peru byl vyhlášen výjimečný stav

Při protestech v Peru zemřelo již sedm lidí, lidé se bouří kvůli sesazení bývalého prezidenta Pedra Castilla. Vláda v Peru vyhlásila kvůli protestům na 30 dní výjimečný stav. Kabinet tak bude smět omezit svobodu shromažďování a další práva či případně povolat do ulic armádu, uvedla agentura EFE. Od neděle při protestech proti nové prezidentce Dině Boluarte zemřelo sedm lidí.

Demonstranti blokují na více místech silniční dopravu. V zemi také došlo k rabování či útokům na sídla úřadů a policie.

Část Peruánců demonstruje od minulé středy, kdy parlament zbavil funkce prezidenta Castilla. Ten krátce před tím oznámil, že parlament rozpouští a že chce jmenovat vládu, která by vládla bez kontroly zákonodárců. Castillo byl následně zadržen a obviněn ze vzpoury a spiknutí, což ale odmítá.

Nejvyšší správní soud vrátil do souboje o Hrad Karla Diviše, vyřadil Denisu Rohanovou a Karla Janečka

Nejvyšší správní soud rozhodl o registraci Karla Diviše do prezidentských voleb. Karel Janeček naopak se stížností neuspěl. Oba ministerstvo vnitra vyřadilo kvůli nedostatku podpisů, minimum je 50 tisíc. Řadu podpisů vnitro neuznalo. Divišovi jich chybělo 116, Janečkovi 1909. 

Z volby naopak vypadla Denisa Rohanová, která podle NSS podala kandidaturu předčasně. Ona i Janeček se chtějí obrátit na Ústavní soud.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.