Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podle TikToku můžeš používat šampon proti lupům k odstranění akné, co na to říkají dermatologové?

Na TikToku se objevují všelijaké tipy a triky, některé z nich se rychle stanou virálními, ale pozor, ne vždy jsou pro tebe a tvé zdraví opravdu dobré. Jak je to tedy v případě šamponu proti lupům na akné?

Článek má pouze informační charakter.

Beauty tipů a triků na internetu neustále přibývá, už tu byl škrob místo suchého šamponu, bramborové plátky na kruhy pod očima a novým trendem se na TikToku stal šampon proti lupům Head & Shoulders, který lidé používají na léčbu akné a tvrdí, že jim s ním pomohl, nebo ho dokonce vyléčil.

Možná na tom tentokrát něco přeci jen bude. Zinek a selen, dvě hlavní aktivní složky, které se vyskytují v šamponech proti lupům, jsou totiž látky, které obecně pleti mohou pomoci. Je tomu tak i v případě tohoto triku?

Certifikovaní dermatologové Dr. Joshua Zeichner a Dr. Nava Greenfield popsali, jak šampon používat, aby opravdu v boji s akné mohl pomoci.

Pyrithion zinku a sulfid selenu

Zní to možná složitě, ale jsou to přísady, které se nacházejí v mnoha šamponech proti lupům. V šamponech fungují tak, že snižují výskyt plísní na pokožce hlavy, které podporují zánět (jinými slovy lupy).

Vzhledem k této protiplísňové povaze obou složek budou účinné maximálně při léčbě plísňového akné. Pokud jsou však použity na jiný druh akné, mohou na obličeji nadělat pěknou paseku.

Existuje mnoho typů akné, jeden typ je spíše houbová infiltrace v potních žlázách, která způsobuje zánět. Obvykle se vyskytuje v teplém a vlhkém počasí, kde se na kůži zachytí více potu a oleje. To vytváří prostředí, které umožňuje rychlejší šíření, což vede k zánětu v kůži.
Dr. Nava Greenfield

Zásadní nevýhodou těchto složek je však suchost a podráždění. Proto Dr. Joshua Zeichner lidem se suchou a citlivou pokožkou tento experiment spíše nedoporučuje.

Jak ho používat

  • Ujisti se, že máš typ akné, který se tímto experimentem nezhorší. Pořád měj ovšem na paměti, že to bude trošku 50/50.
  • Ujisti se, že šampon skutečně obsahuje zmíněné složky, tedy pyrithion zinku a sulfid selenu.
  • Nenahrazuj skincare produkty šamponem na denní bázi, určitě by ti neměl nahradit všechny produkty. Použití dvakrát až třikrát týdně by podle dermatologů mělo stačit.
  • Doporučují ho vmasírovat jemně do pokožky, podobně jako bys to udělal/a na hlavě. Poté ho smyj vodou a nanes hydratační krém, což je krok, na který bys rozhodně neměl/a zapomenout!
  • Stejně bych ti nakonec doporučila poradit se se svým dermatologem a někdy si TikTok tipy rozmyslet... Dělej jen to, co tvému tělu pomůže. Zaslepené experimenty za to opravdu nemusí vždy stát.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.