Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podle Scarlett Johansson okopírovala společnost OpenAI její hlas pro nového chatbota. Vedení společnosti obvinění odmítá, v Hollywoodu to vyvolalo obavy

Americká herečka Scarlett Johansson tvrdí, že technologický gigant OpenAI vytvořil hlas pro umělou inteligenci, který je až "děsivě podobný" tomu jejímu. Společnost situaci popírá, a tvrdí, že nikdy nebylo v úmyslu, aby ji připomínal. Tato událost vyvolala obavy ohledně existenciální hrozby, kterou umělá inteligence představuje pro hollywoodské herce a dabéry.

Okopírovala umělá inteligence hlas Hollywoodské herečky?

Scarlett Johansson uvedla, že společnost OpenAI použila pro novou verzi chatbota GPT-4o hlas, který je "až děsivě podobný" tomu jejímu. Herečka je šokovaná, že i přes odmítnutí nabídky CEO společnosti k poskytnutí jejího hlasu umělé inteligenci k tomu možná došlo.

Podle Johansson ji firma OpenAI minulý rok požádala, aby se stala hlasem pro nejnovější verzi ChatGPT. Po odmítnutí nabídky společnost údajně vytvořila hlas, který je totožný jako její.

Ve svém prohlášení pro NPR herečka dále uvádí, že byla nucena najmout právního zástupce a zaslala firmě OpenAI dva dopisy s dotazem, jak přesně probíhal vývoj hlasu umělé inteligence známé jako Sky.

Loni v září jsem dostala nabídku od Sama Altmana, který mě chtěl najmout, abych namluvila současný systém ChatGPT 4.0.
Scarlett Johansson

Společnost OpenAI popřela, že by hlas ChatGPT byl založen na hlase americké herečky

CEO společnosti Sam Altman v oficiálním prohlášení uvedl, že hlas určitě není Scarlett Johansson a nikdy nebylo v úmyslu, aby ji připomínal. Údajně obsadili dabérku za hlas Sky ještě před kontaktováním známé herečky. To potvrzuje deníku The Washington Post také anonymní zdroj, který je agentem dabérky, a dodává, že Altman nikdy jméno Johansson ani nezmínil.

V minulosti však Altman projevil obdiv k Johansson a řekl, že film Ona z roku 2013, ve kterém herečka propůjčuje hlasovému asistentovi AI svůj hlas, je jeho oblíbený.

Altman kontaktoval mého agenta ještě dva dny předtím, než společnost poprvé předvedla hlas ChatGPT, s žádostí, aby jsem si to rozmyslela.
Scarlett Johanson

Dle porátlu The Verge by společnost OpenAI mohla čelit právním důsledkům za vytvoření hlasu ChatGPT, který zní tak podobně jako Johansson. Ať už společnost tak učinila úmyslně nebo ne.

Podle právníků spcializujících se na duševní vlastnictví situaci zhoršuje i fakt, že CEO OpenAI v minulosti odkazoval na tyto podobnosti.

Photo by Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch

Tato událost opět vyvolala úzkost mezi hollywoodskými herci a dabéry ohledně existenciální hrozby, kterou AI představuje. Řada filmových studií údajně testuje nové AI nástroje a uvažují i o spolupráci přímo se společností OpenAI.

Technologický gigant v minulosti také uvedl, že se snaží chránit autorská práva - tedy blokovat možnost generovat videa se známými postavami jako Superman nebo hollywoodskými herci. Stále však existují obavy ohledně toho, jak společnost ochrání méně známé umělce či jejich hlas.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.