Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podle expertů roste napříč Spojenými státy míra útoků na svobodu projevu

Jedná se o zákaz vystavování určitých děl nebo cenzuru knih a tanečních vystoupení.

Podle amerických expertů dochází ve Spojených státech čím dál častěji a intenzivněji k útokům na svobody jedince vyplývající z prvního dodatku americké Ústavy. Podle Joe Cohna, ředitele Nadace pro práva jednotlivce a svobodu projevu, se cenzura nadále množí a její míra začíná být znepokojující.

Kongres nesmí vydávat zákony zavádějící nějaké náboženství nebo zákony, které by zakazovaly svobodné vyznávání nějakého náboženství; právě tak nesmí vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd.
První dodatek Ústavy Spojených států amerických

Mezi příklady současného omezování svobody projevu patří například umělkyně, které bylo ve státě Idaho zakázáno vystavovat některá svá díla. Ta měla poukazovat na téma těhotenství, chronických nemocí a násilí páchaného střelnými zbraněmi.  Den před výstavou jí pak bylo řečeno, že některá její díla, konkrétně výšivky ukazující prášky k přerušení těhotenství a plakety popisující zákony o potratech v Idahu, budou odstraněna, jelikož by mohla nabádat k umělým potratům. Mimo to bylo v Idahu také zakázáno mladistvým pod 18 let svědčit při některých slyšeních v parlamentu.

Idaho ale není jediným státem, ve kterém dochází v USA k cenzuře. Blogeři na Floridě například bojují proti návrhu zákona, podle kterého by se museli registrovat na státním úřadě, aby mohli otevřeně kritizovat veřejné činitele. Ve státě Washington byl zase zaregistrován návrh na zřízení speciální horké linky, skrze kterou by mohl stát trasovat urážlivé výroky.

This year, we’re seeing a wave of bills targeting drag performances, where simply being gender nonconforming is enough to trigger the penalty. We’re also seeing a wave of bills regulating what can be in public or K-12 school libraries. On college campuses, we have been tracking data about attempts to get faculty members punished or even fired for speech or expression and the numbers are startling — it’s the highest rate that we’ve seen in our 20 years of existence.
Joe Cohn, ředitel Nadace pro práva jednotlivce a svobodu projevu

Zdroj: AP News, ČTK