Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pil C – poslední album?

Málokdo vystřelil tak rychle jako Pil C. Představitel nový vlny hip hopu z Bratislavy začal s rapem sice až v 28, ale okamžitě dostal hype od fanoušků i scény. Podle jeho slov jde teď dost možná o poslední projekt. Jak se „rozloučení“ povedlo? 

Vydá Pil C ještě někdy desku?
50%
yes
50%
no

Dva roky pálil kluby bez vydaný desky, pak si dal zase na dva roky pauzu. Street cred ale neztratil a po ceněný desce 2086 vydal před pár dny, 13. prosince, čtvrté album s názvem ODSÚDENÍ NA ÚSPECH.

Píšem tracky pre teba, nepíšem tracky pre rádiá,” přiznává Pil C na singlu Cara Mia. Právě šílená i bolestivá láska je jedním z hlavních témat alba. Mezi ty další patří například kritika materialismu, školství a společnosti nebo proměna hodnot a myšlenek. A proměna je asi i tím nejzásadnějším aspektem alba.

Pil C nechal tracky seřazený přesně tak, jak vznikaly. Přiblíží ti tak průběh posledních cca dvou let, během kterejch se jako člověk názorově posunul. První půlka desky se často opírá o tvrdý bars ze života rapový star. Postupně se ale dostáváš pořád blíž k tomu, kdo je Pil C doopravdy. A na cestě plný fuck-upů, těžkejch rozchodů, smrti kámošů, drog a rychlýho života ti postupně odkryje svoje jizvy.

Album není vyloženě koncepční, ale přesto působí daleko silněji jako celek a rozhodně by sis ho měl poslechnout alespoň jednou v celku. Čím jsi blíž konci, tím víc deska graduje a jednotlivý tracky dávaj větší smysl. Bohužel má nahrávka ale i slabší chvilky.

Z některých bars mrazí, jiný jen tak prolítnou a už si na ně člověk nevzpomene. To platí hlavně v případě „flex textů“. Občas jde zase těžko rozumět textu a výslovnost pokulhává nebo se vokály utápí v beatu. Některé featy do celýho projektu zapadaj a posouvaj ho dál. Jiný se tam vyloženě nehoděj.

Milým překvapením je třeba feat Richarda Müllera (MALÝ KÚSOK NEHY) nebo Separa (DEŇ STRIEDA TMU). Abyste mě nepochopili špatně, Pil C posunul československej sound, je fresh a má výjimečnou flow. Stejně tak i ODSÚDENÍ NA ÚSPECH je skvělá deska. Má ale svoje rezervy. Nejlíp funguje, když je Pil C real. Nejsilnější jsou tracky psaný od srdce. Flexu už bylo dost.

Já osobně doufám, že tohle není opravdu poslední album. Ještě je tady totiž prostor pro progress. Pil C by mohl vydat desku, která bude úplně sólová, očištěná od zbytečnejch featů, 100% real, ještě hlubší a jednoduše ještě lepší. Pil C by tak mohl vydat desku, se kterou se z něj stane number one slovenskýho rapu a legenda jako Rytmus. Tahle to ještě není, i když lítá vysoko nad průměrem tuzemský hiphopový scény.

ODSÚDENÍ NA ÚSPECH

349,-