Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pelíšky a co o nich nevíš

Pelíšky... klasika, povinnost, srdcovka. Chtěl bys konečně vědět, kolik teda měří ten medvěd kodiak? Nebo jak probíhalo natáčení a jak měly Pelíšky původně vypadat? FOMO výběr zajímavostí je ready, tak čti!

Tahle tak trochu smutná komedie z konce devadesátek je jedním z nejoblíbenějších a nejsledovanějších vánočních filmů u nás. Twitter každoročně praská ve švech pod náloží nesmrtelnejch hlášek. Místo pohádek přepínáme po rozbalení dárků na „čétéčko. Doma nám rodiče nostalgicky vyprávěj vlastní příběhy z dob, kdy jim bylo patnáct. No, nemiluj to.

* Původně se o Pelíškách nepřemýšlelo jako o celovečerním filmu, ale pouze jako o vánoční televizní inscenaci. Režisér Jan Hřebejk se nakonec rozhodl počkat a téměř pět let sháněl partnery a budget na natáčení. Sponzoři snímku nevěřili a čekali, že to bude propadák.

* Velká část hlášek vznikla přímo při natáčení. Herci se nebáli improvizace a režisér Hřebejk se jim snažil dát co největší volnost. Díky tomu přišel Jan Dušek (učitel Saša Mašlaň) s geniální postelovou scénou a „nabídkou kvalitního sexu“. Stella Zázvorková (babička) zase s poznámkou „A skláři nebudou mít co žrát“. A například Jiří Kodet (válečný veterán Kraus) improvizoval, když na Duškovu otázku „Hledáte něco, soudruhu?“ zareagoval ranou holí. Ta byla tak silná, že Dušek ještě několik dní kulhal.

Budeš letos koukat na Pelíšky?
50%
ano
50%
ne

* Scénář se přepisoval celkem osmkrát a hned druhý natáčecí den se ztratil. Našel se nakonec mezi rekvizitami.

* Scéna, ve který Miroslav Donutil (táta Šebek) „plive oheň“, se nacvičovala několik hodin. Za Donutilem stál asistent režie se svíčkou, do které stříkal lak na vlasy. Pokud máš fakt bystrý oko, můžeš si v jeden moment všimnout čouhajícího kousku tohohle improvizovanýho plamenometu.

* Postavy jsou inspirovány reálnými osobnostmi z okolí spisovatele a autora knižní předlohy Petra Šabacha (Hovno hoří) a režiséra Jana Hřebejka. Zkrátka film napsanej životem.

* Jaroslav Dušek (Saša) si celkem vyžral scénu, ve který mu od karmy chytnou vlasy. A karmou myslím v tomhle případě plynovej ohřívač vody, vesmír ti hlavu nezapálí. Tahle scéna se totiž natáčela šestkrát a přišel během ní o všechny vlasy. Nakonec jí tak musel dotočit s příčeskem.

* No a jak je to teda s vejškou toho medvěda, o kterým se hádá Bolek Polívka (strejda Vašek) a Miroslav Donutil (táta Šebek)? Pravdu má Donutil. Kodiak může měřit klidně 3,2 metru. A když se postaví na zadní a zvedne přední tlapy, fakt ty 4 metry dá!

🎄Tak příjemný sledování a šťastnou nadílku!
Tvoje FOMO