Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Oscaři 2024 predikce: Čekají nás jasné výhry, nebo se dočkáme překvapení?

V Dolby Theatre v Los Angeles se v neděli 10. března večer uskuteční 96. ročník předávání nejslavnějších filmových ocenění - Oscarů. Pojďme se podívat, kdo letos nejpravděpodobněji vyhraje hlavní kategorie, a jestli můžeme očekávat nějaká překvapení.

NEJLEPŠÍ FILM

Oppenheimer, zdroj: IMDB.com

FAVORIT: Oppenheimer

WILDCARD: The Holdovers

Ač jsou Oscaři schopní mnoha překvapení (viz La La Land vs. Moonlight), je dost pravděpodobné, že u hlavní ceny nejlepšího filmu se šok konat nebude. Na základě ostatních udílených cen to vypadá na výhru Oppenheimera, který si na rozdíl od Barbie udržel momentum od letní premiéry. Ohrozit by ho mohl miláček diváků The Holdovers nebo teoretickyi Poor Things, které drží druhý největší počet nominací. S menší pravděpodobností by mohla vyhrát i Anatomy of a Fall, kterou Oscaři nominovali, přestože jej Francie nevyslala.

NEJLEPŠÍ REŽIE

Christopher Nolan v Oppenheimer, zdroj: IMDB.com

FAVORIT: Christopher Nolan za Oppenheimer

WILDCARD: nikdo

I nejlepšího režiséra si pravděpodobně odnese Oppenheimer. Na tuto cenu je nominovaný podruhé a vyhrát by ji mohl poprvé. Co se týče zbylé čtveřice Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon), Yorgos Lanthimos (Poor Things), Justine Triet (Anatomy of a Fall) a Jonathan Glazer (The Zone of Interest), tam jsou šance naprosto vyrovnané a na pódium pravděpodobně nepůjde nikdo jiný, než Nolan.

NEJLEPŠÍ HEREC

Cillian Murphy v Oppenheimer, zdroj: IMDB.com

FAVORIT: Cillian Murphy za Oppenheimer

WILDCARD: Paul Giamatti za The Holdovers

A šok se nejspíš nebude konat ani v kategorii nejlepšího herce, i když výhra Cilliana Murphyho je o něco méně jistá díky této awards season. Poté, co vyhrál Paul Giamatti za roli nepříjemného profesora Golden Globe i Critics Choice Awards, ho někteří kritikové dávají v predikcích právě nad Murphyho.

NEJLEPŠÍ HEREČKA

Emma Stone v Poor Things, zdroj: IMDB.com

FAVORIT: Emma Stone za Poor Things

WILDCARD: Lily Gladstone za Killers of the Flower Moon

Nejlepší herečka je o dost těsnější závod, ve kterém se o sošku poperou Emma Stone (již oceněná za La La Land) a Lily Gladstone, která excelovala v Scorseseho novince. Obě vyhrály Golden Globes v kategorii drama a komedie, ale celkově má momentálně více výher za sebou Emma Stone, tudíž se přikláním k ní.

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI

Robert Downey Jr. v Oppenheimer, zdroj: IMDB.com

FAVORIT: Robert Downey Jr. za Oppenheimer

WILDCARD: nikdo

Pokud jsou nějaké kategorie téměř jasné, tak to jsou vedlejší role, kde ani na ostatních ceremoniálech nedali dominující jména své konkurenci žádnou šanci. Robert Downey Jr. je o míle před svou konkurencí a snad tu ani není koho vybrat jako možnou wildcard.

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI

Da'Vine Joy Randolph v The Holdovers, zdroj: IMDB.com

FAVORIT: Da'Vine Joy Randolph za The Holdovers

WILDCARD: Danielle Brooks za The Colour Purple

A to samé platí pro Da'Vine Joy Randolph v roli svérázné služebné v dramedii The Holdovers. Od začátku awards season vyhrává sošku za soškou a podobně jako Downey Jr. má v kapse i Oscara. Mohla by ji ohrozit maximálně Danielle Brooks se svým enigmatickým výkonem v muzikálu The Colour Purple, za nějž je také jedinou nominovanou.

DALŠÍ KATEGORIE:

Anatomy of a Fall, zdroj: IMDB.com

NEJLEPŠÍ ORIGINÁLNÍ SCÉNÁŘ: Anatomy of a Fall

NEJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCÉNÁŘ: Barbie

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM: Spider-Man: Across the Spider-Verse

NEJLEPŠÍ KAMERA: Oppenheimer

NEJLEPŠÍ PÍSEŇ: "What Was I Made For?" od Billie Eilish z Barbie

NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ FILM: The Zone of Interest

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.