Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Olivia Rodrigo, Lady Gaga, Chris Evans. Jaké celebrity se vyjádřily k potratové politice?

Diskuze o tom, že Nejvyšší soud USA zvažuje odebrat ženám právo na interrupci, plní titulky zpráv již několik dnů. Ani celebrity nezůstaly pozadu a promluvily, aby vyjádřily svůj nesouhlas. Některé z nich přidaly i svůj osobní příběh.

Olivia Rodrigo

Devatenáctiletá zpěvačka přerušila jeden ze svých koncertů, aby vyjádřila svůj názor na tolik diskutovaný zákon.

Naše těla by nikdy neměla skončit v rukou politiků. Doufám, že se dokážeme ozvat, abychom ochránily naše právo na bezpečný potrat, protože na jeho dosažení musely v minulosti tvrdě pracovat spousty lidí.
Olivia Rodrigo
Co dalšího Olivia během tohoto koncertu řekla si přečti zde:

Olivia Rodrigo pozastavila svůj koncert, aby promluvila o právu na potrat

by @eevelka

Jameela Jamil

Moderátorka, herečka a aktivistka na svém instagramu zveřejnila příběh o tom, jak jí potrat zachránil život.

Byla jsem psychicky, fyzicky, emocionálně a především finančně nestabilní a dítě jsem nechtěla. To by mělo stačit. Můj život je pro mě důležitější než život nenarozeného člověka. Nelitovala jsem ani minutu. Cítila jsem jen obrovskou úlevu a vděčnost, že žiji v zemi, která umožňuje potraty, které jsou bezpečné. Zákaz potratů potraty jako takové nezastaví, pouze nebudou bezpečné.
Jameela Jamil

Cynthia Nixon

Hvězda seriálu Sex ve městě se také podělila o historku z osobního života. Potrat musela podstoupit Cynthiina matka v 60. letech, kdy byly interrupce nelegální.

Právo na potrat a reprodukční práva je pro mě velmi osobní záležitostí. Moje matka podstoupila potrat ve státě New York dříve, než byl legálním. Když jsem byla starší, řekla mi to. A ačkoliv to pro ni bylo těžké a neřekla mi příliš podrobností, bylo na ní vidět, jak hrozný zážitek to pro ni musel být. Chtěla, abych chápala, jak důležitá reprodukční práva a právo na bezpečný potrat jsou.
Cynthia Nixon

Billie Eilish

K tématu se pro Variety vyjádřila i Billie:

Je to neuvěřitelné. Ženy by měly říkat, dělat, cítit a být tím, kým ony samy chtějí. Nikdo jiný by jim neměl říkat, jak mají žít svůj život. Strašně mě to štve, když o tomhle tématu začnu mluvit, tak nemůžu přestat. Muži by zkrátka neměli rozhodovat za ženy.
Billie Eilish

Chris Evans

Chris připomněl mužům po celém světě, že i oni by se proti zákazu legálních potratů měli vymezit. Na svém Twitteru pak napsal:

Pokud vás dostatečně neděsí případ Roe v. Wade, nevěnujete dostatečnou pozornost tomu, jak moc na tomto hlasování záleží!
Chris Evans

Halsey

V podobném duchu jako Chris se na Twitteru vyjádřila i zpěvačka Halsey:

Svržení případu Roe v. Wade bude znamenat katastrofální posun zpět v našich základních lidských právech na tělesnou autonomii a péči o reprodukční zdraví. Jsme voliči a máme právo a odpovědnost s tím bojovat.
Halsey

Lady Gaga

Lady Gaga se vyjadřuje k potratové politice dlouhodobě, například v roce 2019, kdy stát Alabama schválil restriktivní zákon o potratech, napsala:

Takže pro lékaře, kteří provádějí tyto operace, je vyšší trest než pro většinu násilníků? To je parodie a já se modlím za všechny tyto ženy a mladé dívky, které trpí v rukou tohoto systému. Zákaz potratů v Alabamě je ohavný a tečka. Ještě více ohavným ho činí to, že vylučuje znásilněné nebo ty, kteří zažili incest.
Lady Gaga

John Legend

Také John na svém Twitteru kritizoval návrh Nejvyššího soudu USA:

Tyto státní instituce vedou totální válku proti ženám a jejich právu kontrolovat svá reprodukční rozhodnutí. Je to hrozné.
John Legend

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.