Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Od exkluzivní značky celebrit k mainstreamu: Supreme

Značku Supreme určitě znáš. Víš ale, kdo za ní stojí a proč hype kolem značky klesá?

Supreme je americká oděvní a skateboardová značka založená Jamesem Jebbiou v New Yorku v dubnu roku 1994. Jabbia se rozhodl otevřít obchod ve spodním Manhattanu – v lokalitě, kde tehdy nebyl žádný jiný store, ve kterém by se dal koupit gear na skate. Obchod tak byl zaměřený výhradně na skejťáky, kteří se před ním začali hojně scházet.

V roce 2004 Jabbia otevřel v L.A. druhý obchod. Store byl dvakrát větší než ten v New Yorku, a dokonce byla uvnitř i U rampa. Značka k dnešnímu dni otevřela dalších 12 obchodů. Dohromady tedy existuje 14 prodejen po celém světě.

Ochranné známky

Společnost Supreme získala ochranné známky v mnoha zemích Severní Ameriky, Evropy a Asie. V roce 2018 ale prohrála soudní spor u italského soudu a Evropská unie odmítla zaregistrovat její ochrannou známku. Takže v Itálii a Španělsku vznikly fake obchody, kde se Supreme zboží prodaválo jak na běžícím páse, a nikdo s tím nemohl nic udělat.

Podobný bizár se stal i v Číně, kde Samsung podepsal spolupráci s fake Supreme společností. Konečně v listopadu 2019 odvolací soud Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) zjistil, že značka Supreme je odlišná a způsobilá pro ochrannou známku EU.

Hvězdné kolaborace

Rozmach přišel hlavně díky lidem, které Jabbia v té době znal. Když pak značku začali nosit rappeři a další hvězdné osobnosti a začaly se prodávat limitované kousky, ceny na sekundárních trzích rostly do astronomických částek.

Největší boom nastal po "Box Logu", což jsou obyčejná trička nebo mikiny pouze s nápisem Supreme. Nic víc, obyčejný tričko, který měla ale jen velice malá sorta lidí.

Ztráta exkluzivity

Růst firmy s sebou nesl i spoustu změn. Začaly se využívat méně kvalitní materiály, začalo se dělat větší množství zboží. Dropy obsahovaly víc a víc itemů a celkový zájem o značku začal někdy kolem roku 2018 upadat. Supreme produkty jsou teď už celkem dostupné a jen malé procento věcí se dá přeprodat za pořádný balík. Značku také koupila společnost VF Corporation, která vlastní značky jako Vans a The North Face. Bohužel to zatím nepřineslo žádnou viditelnou změnu.

Moje oblíbená věc na téhle značce jsou jejich doplňky. Nejsou to totiž jen lahve na vodu, klíčenky a podobné věci. Supreme dělá třeba i cihly, vodní skútry, polštáře, koberce, hasící přístroje, pytlíky na alkohol a spoustu dalšího.

Nezapoměň každý čtvrtek sledovat moje Supreme predikce! Dozvíš se v nich, co se ti vyplatí koupit a přeprodat, na čem můžeš vydělat a co je úplný pass.

Supreme®/Stone Island®

@tomaspatava

Pozvi mě na šnyt 🍺

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.