Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Objevování identity: V Praze vznikl nový Converse All Star mural

Identita a její křehké objevování hraje hlavní roli v novém muralu, který vznikl v centru Prahy a pokračuje v loňském roce načaté tradici podpory mladých umělců. Letošní mural byl výzvou, i co se relizace týče – kromě nástřiku se maloval i štětci.

Velkoformátová malba vznikla pod záštitou celosvětového projektu All Stars Mural, který zastřešuje značka Converse. Díky němu najdeme po celém světě díla umělců z kreativních komunit, kteří upozorňují na společensky důležitá témata. Mural najdeš v okolí autobusového nádraží Na Knížecí na Praze 5, na rohu ulic Nádražní a Vltavská.

Dílo vzniklo na základě dialogu dvou absolventů Akademie výtvarných umění v Praze, Anny Ruth a Adriana Altmana. Hlavním tématem pro ně byla identita a vnitřní intuice jedince při jejím hledání během života. Výrazné dílo navazuje na minulý první ročník, který vytvořila Bára Idesová.

Pražský mural má 163 metrů čtverečních a představuje abstraktní symbol hada. Adrian Altman a Anna Ruth jsou oba velmi výrazní umělci, navíc pro oba jde o první kolektivní dílo takových rozměrů. Adrian s Annou pojali téma identity skrze její křehké objevování, proto působí jejich mural jako proměnlivá tekutost. Dominantou je abstraktní a surreálná figura. Zvířecí, lidská nebo s více tvářemi.

Oba popisují, jak probíhal jejich kreativní dialog, který dal vzniknout návrhu, a co je jádrem myšlenky jejich uměleckého díla:

Identitu určuje cokoliv, čemu věnujeme pozornost a dovolíme tomu vstoupit do našeho pole. Zkoumáme, kým jsme, a hledáme, co s námi rezonuje. Máme průvodce, vnější i vnitřní, světýlko intuice, které symbolizuje naše autentično a pravé já, kterému jsme na stopě. Chceme se najít a postavit se za to, kým jsme. Symbol změny je pro nás oba had. Tvor, který mění kůži a konstantně se obnovuje, ale stále má tu stejnou podstatu, podobu, tvar.
Adrian Altman a Anna Ruth

Jelikož jde o dílo s abstraktními přesahy a silným uměleckým rukopisem, bylo zapotřebí při malbě kromě barevného nástřiku malovat i štětci. Realizaci si vzal na starost proslulý pražský Graffneck Urban Art Store.

Anna Ruth dokončila studium v ateliéru kresby na Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2022. Primárně se vnímá jako vizuální umělkyně, zároveň ale víc a víc proniká na pole hudební tvorby. Její tvorba je hodně intuitivní, protínající figurativní i abstraktní přístup k malbě.

Adrian Altman ukončil studia v roce 2021 a zabývá se otázkami významu umělecké tvorby v aktuální kulturní a zejména politické situaci. Během studia prošel celou řadou stáží napříč školami a ateliéry, v rámci práce se pohybuje v různých částech Evropy.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.