Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Novoroční tradice ve světě

Kalendářní rok se sice překlápí v noci z 31. prosince na 1. ledna, ne všude ve světě to ale znamená začátek nového roku. A nejen to – i novoroční oslavy jsou v různých koutech světa velmi odlišné. Prostě každý pes jiná ves.

Zajímá tě, jaké tradice se dodržují na Nový rok různě po světě? Mrkni na seznam těch nepozoruhodějších.

Ekvádor

Ekvádorci vyrábí figuríny, které připomínají populární politiky, kulturní ikony nebo pohádkové postavy. O silvestrovské noci je spálí jako symbol očištění nového roku od všeho zlého.

Brazílie

V Brazílii je zvykem házet bíle květy do vody jako oběť pro bohyni všech moří a oceánů, která, jak místní věří, má moc smýt jakákoliv trápení a očistit těla. Lidé se většinou na Nový rok také oblékají do bílého, aby myšlenku více podpořili.

Španělsko

Ve Španělsku je tradicí s úderem půlnoci sníst 12 hroznů v naději, že to přinese šťastný rok. Někteří také u každého hroznu říkají jedno přání, které se má snězením hroznu splnit.

Skotsko

Ve Skotsku je důležitým dnem poslední prosinec, tzv. Hogmanay. Skotové v tento den dodržují spoustu tradic, ale jednou z nejznámějších je „první krok“. Skotové věří, že pokud chcete mít v následujícím roce štěstí, první člověk, který po půlnoci překročí práh, by měl být tmavovlasý muž.

Dánsko

V Dánsku se na Silvestra tradičně hází na dveře sousedů porcelán. Dánové věří, že je to cesta jak ze sebe před začátkem nového roku dostat agresi. Říká se, že čím větší hromada rozbitého nádobí před domem, tím více štěstí v dalším roce.

Řecko

Těsně po půlnoci házejí Řekové granátová jablka na dveře. V řecké mytologii symbolizuje granátové jablko plodnost a lidé věří, že počet semínek granátového jablka, která skončí rozházená, znamená množství štěstí, které je v dalším roce čeká.

Turecko

V Turecku s úderem půlnoci sypou sůl na práh. Údajně to přináší mír po celý následující rok.

Kolumbie

V noci před Novým rokem dávají lidé pod postel tři brambory – jednu oloupanou, druhou napůl oloupanou a třetí neoloupanou. O půlnoci pro jednu sáhnou – první, kterou vytáhnou, má symbolizovat, co je čeká v dalším roce. Oloupaná znamená finanční problémy, neoloupaná hojnost a napůl oloupaná zlatý střed.

Filipíny

Na Nový rok podávají 12 druhů ovoce, které má kulatý tvar. Má to symbolizovat bohatství pro každý měsíc následujícího roku.