Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nová kolekce Schiaparelli. Jak vypadá a jaké jsou názory společnosti?

Francouzský módní dům představil v Paříži novou kolekci Spring 2023 Couture. Tématem kolekce je Dantovo Inferno. Kromě nádherných siluet se v kolekci objevují i literární reference.

Ještě před samotným začátkem módní přehlídky Schiaparelli se na přehlídce objevila Kylie Jenner oblečená v černé róbě s výraznou imitací hlavy lva, která byla až nadmíru realistická, což v mnoha lidech vyvolalo první emoce.

Kolekce, kterou navrhl kreativní ředitel Daniel Roseberry, se nesla v tradičním duchu značky, navazujícím na odkaz Elsy. Barvy, jako jsou černá a zlatá, opět doprovázely honosné róby a pánské obleky s dominantními ramenními vycpávkami a dramaticky úzkým pasem. Můžeme také vidět autentické zlaté šperky, které znázorňují ženskou tvář či jiné části těla.

V rámci kolekce jsme mohli vidět i tři extravagantní modely, které doprovázejí realistické hlavy šelem. Jako první se na mole objevil leopard, kterého vynesla známá topmodelka Shalom Harlow. Následoval model se lvem, kterého jsme mohli vidět na Kylie Jenner, a jako poslední se objevil černý vlk na kožešině topmodelky Naomi Campbell.

Jednotlivá zvířata mají odkazovat na Inferno z Božské komedie. Leopard představuje chtíč, lev znázorňuje pýchu a vlk reprezentuje lakotu. Hlavní inspirací bylo pro Daniela právě toto literární dílo, které poukazuje i na fakt, že zlo (Inferno) nemůže existovat bez dobra (Paradiso) a naopak. V tomto světě neexistuje nic jako nebe bez pekla, radost bez zármutku nebo úspěch bez mučení vlastními pochybnostmi. Spekuluje se, že zpěvačka Doja Cat, která seděla vedle Kylie Jenner, měla znázorňovat samotného ďábla, a to díky svému výrazně červenému outfitu.

Masky zvířat jsou ručně vyrobeny z pěny, bavlny a falešné kožešiny. Realistické detaily jsou pak ručně malovány, aby vznikla co nejlepší napodobenina samotného zvířete, které má oslavovat i přírodu samotnou. Návrhář pod každým svým příspěvkem, oslavujícím toto umělecké dílo, oznamuje svým fanouškům a sledujícím, že žádným zvířatům nebylo v procesu výroby ublíženo.

Přestože má za sebou přehlídka neuvěřitelně silnou myšlenku a odkaz na celosvětově uznávané dílo, společnost upnula svou pozornost pouze na realistické ztvárnění divokých šelem na tělech drobných žen. Nejenže tento fakt zastiňuje zbytek nádherných modelů, které jsme na přehlídce měli tu čest vidět, ale také si špatně vykládá téma celé kolekce.

Přestože návrhář dopředu varoval, že zvířata nejsou ani pravá, ani z pravé kůže, někteří lidé poukazují na glorifikaci a normalizování pytláctví a lovu zvěře jen za účelem „hezkého“ módního či interiérového doplňku.

Supermodelka Christie Brinkley se ke kolekci také vyjádřila 👇

It's sickening to see the images of these endangered animals in the form of pelts! It looks as though the models picked up the cruel hunters carpet and severed head wrapped them around themselves to be viewed as a stylish thing of beauty.
Christie Brinkley pod příspěvkem na Instagramu značky Schiaparelli