Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

No-wash movement: Proč někteří lidé přestávají prát?

Jak často pereš? Možná zvláštní dotaz, ale čím dál více lidí přestává prát oblečení úplně a nebo ho pere velmi málo. Co stojí za rostoucím „no-wash“ a „low-wash“ movementem?

Nárůst popularity no-wash movementu budí debatu mezi módními nadšenci i ekologicky smýšlející částí populace. Hnutí podporuje nositele oblečení, aby jej prali co nejméně a nebo nejlépe vůbec, jelikož mnozí věří, že praní poškozuje krásu a výdrž oblíbených kousků. (Důraz je u tohoto dáván primárně na džínovinu.) Podle No Wash Club se oblečení praním trhá, zmenšuje a ztrácí barvu i tvar. Ve větším měřítku má praní vliv i na životní prostředí skrze uvolňování mikrovláken, která se následně nalézají v rybách a jiných mořských tvorech. Dalším faktorem je taky narůstající cena energií.

zdroj: Getty Images

Pro BBC se vyjádřil jeden z účastníků tohoto hnutí Bryan Szabo, který měl před pár lety na svém evropském roadtripu jedny džíny na šest měsíců a nikdy je nepral. V Budapešti v nich potkal svou současnou manželku. Džíny většinou pere poprvé až poté, co je nosí jeden rok – prvním praním a namočením do saponátu se totiž džínovina nenávratně poškodí. Mnozí respondenti souznějící s těmito názory v průzkumu řekli, že nový pár džínů perou poprvé až po 150.–200. nošení. Nemysli si ale, že se „no-wash“ lidé o své kousky vůbec nestarají. Snadným řešením je vystavit je sluníčku nebo UV záření, které zabíjí bakterie, a nebo je zkrátka pověsit a nechat vyvětrat.

zdroj: The Guardian

A pokud si tuto praktiku spojuješ jen s nehezky vonícími cestovateli po Evropě, tak se budeš mýlit. K „low-wash“ movement se totiž hlásí i návrhářka Stella McCartney. Ta v rozhovoru před třemi lety řekla: „Prakticky se řídím odhadem, pokud něco nemusíte čistit nebo prát, tak to nečistěte. Neházím svojí podprsenku každý den do koše na prádlo, jen protože je nošená. Jsem extrémně hygienická, ale nejsem fanynkou praní nebo čištění, upřímně,

Zdroje: BBC CultureThe Breaktouter

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.