Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zneužíval lidská práva, teď je hvězdou TikToku. Indonéským prezidentem se stal Prabowo Subianto, přezdívaný cuddly grandpa

Sociální sítě mají značný vliv i na politiku a nedávné volby v Indonésii jsou toho jedině důkazem. Jejich vítězem je totiž Prabowo Subianto, který je obviňován z porušování lidských práv, ve své kampani ale mířil na mladé lidi skrze TikTok a Instagram.

V Indonésii, která je tvořena 17 tisíci ostrovy a zahrnuje tři časová pásma, se konaly 14. února současně prezidentské, parlamentní i místní volby. A dopadly podle očekávání - prezidentem se prohlásil dosavadní ministr obrany Prabowo Subianto, a to se ziskem asi 58 procent.

Prabowo Subianto. Zdroj: Profimedia

Subianto už v minulosti dvakrát v prezidentských volbách kandidoval, pokaždé ale neúspěšně. Nyní mu pomohla nejen podpora dosavadního prezidenta Joka Widoda, který se už nemůže o další mandát ucházet, ale především přízeň mladých lidí, na které mířil Subianto ve své kampani pomocí TikToku a Instagramu.

Více než polovina z 204 milionů indonéského voličstva jsou totiž mileniálové nebo lidé z generace Z, u nichž je Subianto nadmíru populární. Na svém tiktokovém a instagramovém profilu má dohromady jedenáct milionů followers, od nichž si získal přezdívku cuddly grandpa.

Sociální sítě v Indonésii zaplavila videa, na nichž Subianto nejčastěji tančí. Mladí lidé na internetu je považují za roztomilá a mnoho z nich je mělo na mysli i při vybírání nové hlavy státu. Většinou ale zapomněli vzít v potaz Subiantovu minulost, která není příliš chvályhodná.

Prabowo Subianto býval velitelem speciálních jednotek za vlády diktátora Suharta, který byl zároveň jeho tchánem. Suharto vedl zemi tvrdou rukou v druhé polovině 20. století a jeho vláda skončila v roce 1998. Subianto údajně jakožto armádní generál povolil v 80. letech zvěrstva ve Východním Timoru a v 90. letech pak nařídil únos více než dvaceti demokratických aktivistů a aktivistek. Třináct z nich je přitom stále pohřešováno, Suharto však vinu popírá. Kvůli obvinění z porušování lidských práv mu byl na čas zakázán vstup do Ameriky a Austrálie.

Dosavadní prezident Joko Widodo je spojován s oslabováním indonéských demokratických institucí a jeho podpora současného vítěze voleb Prabowa Subianta znamená pro mnoho indonéských občanů a občanek znepokojivé směřování místní politiky.

Zdroje: ČTK, BBC, WION, Vice, The Economist