Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejkontroverznější momenty ve videohrách

Videohry jsou tu s námi už pár desítek let a za tu dobu se vyskytlo hned několik kontroverzních momentů, které byly předmětem zuřivých debat. V některých případech musely být scény cenzurovány, nebo dokonce úplně odstraněny. Zde je žebříček 5 nejkontroverznějších videoherních momentů 21. století.

5. Podle předpisů

Grand Theft Auto V je akční adventura z roku 2013 vyvinutá studiem Rockstar North a vydaná společností Rockstar Games. Je to sedmé pokračování sérií Grand Theft Auto. Během prvních 24 hodin od svého vydání se celosvětově prodalo přes 11 milionů kopií. Tři dny po svém vydání hra překonala tržby 1 miliardy dolarů, což z ní dělá nejrychleji prodávaný zábavní produkt v historii.

Příběh se odehrává ve fiktivním státě San Andreas, založeném v jižní Kalifornii, a sleduje příběh tří protagonistů – vysloužilého bankovního lupiče Michaela De Santa, pouličního gangstera Franklina Clintona a drogového dealera a pašeráka zbrání Trevora Philipse.

Dalo by se říct, že celá hra je tak trochu kontroverzní, protože zde zkrátka po celou dobu děláš něco protizákonného, ale na to už jsme si ve hrách tak nějak zvykli. Kontroverzi vyvolala jedna konkrétní úroveň s názvem „Podle předpisů"(By the book) . Zde se ujmeš role Trevora Philipse, který v garáži mučí člena teroristické skupiny a snaží se z něj dostat informace.

Hráč dostane na výběr z několika možností, jak daného muže mučit. Od trhání zubů přes topení až k elektrickým šokům (do bradavek). Pro úspěšné dokončení mise musí hráč zvolit takový způsob mučení, aby muži způsobil dostatečnou bolest, ale ne takovou, aby omdlel nebo zemřel, což hráče dostává do situace, kde musí vyloženě přemýšlet nad tím, co lidi nejvíce bolí, ale zároveň je to neohrozí na životě.

4. Sexuální násilí

Tomb Raider je akční dobrodružná videohra z roku 2013 vyvinutá společností Crystal Dynamics. Je to desáta hra ze slavné série Tomb Raider a zároveň se jedná o reboot celé frančízy, která funguje jako první díl v trilogii s názvem Survivor. Ta rekonstruuje původ známé Lary Croft, která zde ještě není slavná archeoložka, ale je to jednadvacetiletá absolventka vysoké školy, jež ztroskotá na pustém ostrově a musí přežít.

Kontroverzní moment přichází v okamžik, kdy se Lara střetne se skupinou nemilosrdných žoldáků. Jeden z nich chytí Laru pod krkem a rukou zamíří k intimním partiím. Hra v tento moment požaduje po hráči stisknutí libovolné klávesy, pokud se však hráč odmítne bránit nebo zkrátka nestihne klávesu stisknout, žoldák Laru uškrtí k smrti. Mnoho herních žurnalistů bylo v roce 2013 zaskočeno kontroverzí této scény, protože naznačovala znásilnění, což na poli videoher nebylo nikdy předtím viděno.

3.Bílý fosfor

Spec Ops: The Line je vojenská střílečka z pohledu třetí osoby, která se vyznačuje provokativním a poutavým příběhem navrženým tak, aby zpochybnil morálku hráčů tím, že je postaví do nepopsatelných situací, ve kterých musí učinit rozhodnutí ovlivňující lidský život. Testuje, kam až jsou hráči ochotni zajít a kdy přestanou válku vnímat jako zábavu.

Příběh se odehrává šest měsíců potom, co Dubaj vymazala z mapy kataklyzmatická písečná bouře. Tisíce životů bylo ztraceno, včetně amerických vojáků vyslaných k evakuaci města. Z pouští pohřbené Dubaje je zachyceno vysílání záhadného radiového signálu a do města je vyslána speciální průzkumní jednotka. Hráči vedou tým tří postav, kapitána Martina Walkera, poručíka Adamse a seržanta Luga. Mise je jednoduchá: najít přeživší a zdroj signálu.

Vývojáři hry však zašli až moc daleko. Během přestřelky v centru města čelí hráč velké přesile a jedinou možností jak přežít, je použít proti nepřátelům bílý fosfor – zakázanou chemickou zbraň způsobující neuhasitelné popáleniny. Pár minut po odpálení těchto výbušnin však hráči dojde, že něco není v pořádku. Nepřátelské vojsko zde chránilo desítky civilistů a hráč čelí velmi drsnému následku svého rozhodnutí, když vstoupí do místnosti plné mrtvých civilistů, kteří se nemohli chemickému útoku bránit. Vrcholem kontroverzní scény je moment, kdy se hráč musí koukat na ohořelé tělo matky držící své popálené dítě bez známek života.

2. Sestřičky

BioShock je střílečka z pohledu první osoby s řadou funkcí převzatých z her na hrdiny. Hráči i kritiky byla hra velmi pozitivně přijata za svůj příběh, téma a nestandardní vizuální přístup k designování prostředí podmořského města, jež hráč prozkoumává a které dává celé hře velmi tísnivou atmosféru. BioShock je považován za jednu z nejzajímavějších videoher všech dob a potvrdil, že videohry mohou být i formou umění.

Příběh hry se odehrává v Rapture, velkém podmořském městě vybudovaném Andrewem Ryanem, který chtěl vytvořit útočiště pro elitu společnosti, aby vzkvétala mimo vládní kontrolu. Tato filozofie vyústila v pozoruhodný pokrok v umění a vědě, který zahrnoval objev prvku „ADAM“: silné látky měnící lidské geny, kterou vytváří druh mořského slimáka na dně oceánu.

Aby zakladatel města ochránil a izoloval Rapture, zakázal jakýkoli kontakt s povrchovým světem. Hra začíná pádem letadla do oceánu. Jack jako jediný přeživší doplave k nedalekému majáku, ve kterém je umístěn terminál s batysférou (podmořským modulem), který hráče zaveze do výše zmíněného podmořského města Rapture.

Kontroverzní moment přijde krátce po startu hry, kdy hráč poprvé narazí na takzvané Sestřičky (Little Sisters). Jedná se o mladé dívky, které byly geneticky a mentálně upraveny tak, aby dokázaly znovu získat látku ADAM z mrtvol města Rapture. Tato látka je však důležitá k postupu do dalších úrovní a k vylepšení schopností potřebných pro boj. Hráč má tedy na výběr – první možností je Sestřičku osvobodit a získat malé množství látky ADAM. Pokud se však hráč rozhodne pro získání velkého množství látky, musí malou bezbrannou dívku holýma rukama zabít.

Jaký moment v tobě zanechal kontroverzní pocity?

VSTOUPIT DO DISKUZE

1. No Russian

Call of Duty: Modern Warfare 2 je střílečka z pohledu první osoby z roku 2009 vyvinutá společností Infinity Ward a vydaná společností Activision. Je to šestý díl série Call of Duty a přímé pokračování hry Call of Duty 4: Modern Warfare. Celosvětově byla vydána 10. listopadu 2009 pro Microsoft Windows, PlayStation 3 a Xbox 360.

Kampaň hry sleduje příběh speciální jednotky Task Force 141 při plnění mise, jejímž cílem je zajmutí Vladimira Makarova, vůdce ruské ultranacionalistické strany. Čtvrtá úroveň hry s názvem No Russian se zapsala do historie videoherního průmyslu jako nejkontroverznější herní moment ze všech.

V misi „Ne Rusky" (No Russian) se ujemete role tajného agenta CIA Josepha Allena, který se pokouší získat důvěru Vladimra Makarova. V levelu se hráč účastní masové střelby na ruském letišti. Tento moment vyvolal značnou kontroverzi kvůli tomu, že umožnil hráčům se přímo účastnit masového zabíjení během teroristického útoku na civilisty, a stal se oblíbeným tématem jak v herních, tak v hlavních zpravodajských publikacích.

Novináři popisovali zápletku úrovně jako nelogickou a zbytečnou. Kvůli grafickému obsahu této mise podléhala hra cenzuře v mnoha státech. V ruské verzi hry je tato úroveň kompletně odebrána.

Kup mi battlepass!

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.

Jaký moment v tobě zanechal kontroverzní pocity?

VSTOUPIT DO DISKUZE