Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejjednodušší cesta, jak mít víc peněz

Dneska ti dám tip jak se za 30 minut měsíčně dostat k finanční svobodě. Možná tě to zaskočí, ale není to nákup NFT ani nějaká úžasná brigáda. Je to vlastně hrozně jednoduchý.

Klíčem k úspěchu je rozpočet. Je to sice nuda, většina lidí ho nemá, ale funguje to. Ve dvaceti možná nepatříš zrovna mezi vzorňáčky. Párty, pizza z L'Osterie nebo boty jsou lepší než si na konci měsíce říct: “Super, zbyly mi peníze.”

První krok je vůbec nějaký rozpočet mít. I kdyby ti trvalo 5 let ho zkrotit, pořád budeš napřed a pořád se to počítá. Schválně, běž se zeptat rodičů, jestli přesně vědí, kolik minulý měsíc utratili.

Na co potřebuju rozpočet?

Pokud rozpočet nemáš, hraješ s penězi hru na pocit. Jak přijde výplata, cítíš se super a peníze roztáčíš. Ke konci měsíce obcházíš babičky nebo voláš domů, že to nevyšlo. Bez budgetu se situace sama nikdy nezmění. Jen tě místo babiček a rodičů budou dotovat banky. Tam už se ale musí splácet i s úroky.

Okay, význam rozpočtu ti je jasný. Jak na to? Existují super appky jako třeba Spendee, kam píšeš všechny své výdaje a na konci měsíce máš super přehled. Ale jestli tě nebaví po každým nákupu něco zapisovat do appky, možná to nebude cesta pro tebe. Jsou ale i jiný způsoby.

Excel saves the day

Nejdřív jsem vytáhl rozpočet, takže teď už si fakt budeš myslet, že jsem se zbláznil, ale ano, mluvím o Excelu! Možná si říkáš “OK. Boomer.”, ale je to tak, Excel je lék. A jak na něj?

  • Všude plať kartou.
  • Na konci měsíce běž do bankovnictví a vyjeď si výpis z účtu.
  • Rozděl si v Excelu výdaje na povinné a variabilní.
  • Podle výpisu doplň výdaje do jednotlivých kategorií.
  • Doplň měsíční příjmy.

Každý měsíc můžeš sledovat, jak se ti rozpočet daří plnit. Navíc budeš mít přehled o tom, kolik peněz můžeš nebo nemůžeš utratit.

Teď si možná řekneš: “Proč ale potřebuju ten Excel, tohle se dá dělat i na papír!” Slíbil jsem ti přece, že to bude jen 30 minut měsíčně, ne? Excel umí sám počítat a snadno se přepisuje. Další věc je, že ti teď pravděpodobně převažují výdaje variabilní, protože neplatíš hypotéku a tak podobně. Proto budeš často údaje měnit a kdo by to chtěl furt dokola počítat.

Když se svoje finance naučíš krotit, začneš tvořit prostor pro spoření a investice. Zase nuda, ale díky tomu budeš mít už za pár let finanční svobodu a třeba budeš moct opustit nepříjemný zaměstnání, začít podnikat, víc cestovat nebo prostě žít víc v klidu. Tak do toho!

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.