Nehledej štěstí
v cizině, najdeš ho doma v rodině

Al Capone, vendetta, prachy, drogy a moc. Vydej se po stopách složité sítě italských mafiánů, která se plazí po celém světě.

Organizovaný zločin vyprodukuje 7 % celkového italského HDP, informuje britská BBC. Zejména v době koronakrize investovala mafie v chudších regionech jižní Itálie do prádelen, černých skládek i pohřebnictví. Důkazem toho, že italská mafie není jen kusem historie, je 80% podíl klanu ‘Ndrangheta na distribuci kokainu po Evropě a roční obrat 60 miliard eur. Čím to ale začalo?

Nevěra se neodpouští 🔪

Fenomén mafie je mnohem novější, než by se mohlo zdát. První písemné zmínky pochází z roku 1863, dva roky na to se slovo Mafie objevuje v italském slovníku. O deset let později už jsou původně rodinné skupiny provázané s italským vládním systémem a koncem století je klanů tolik, že mezi sebou válčí o moc.

Všechno držel pohromadě takzvaný kodex cti. Podle něj si práskač zaslouží smrt a pro rodinu, kterou váže krevní slib, je ctí i zemřít. Ostatně známý termín vendetta pochází právě z terminologie členů ctihodné společnosti. Vyřizují si tak účty formou vraždění, které nemá konce.

We are living in America 🍔

Když se nebezpečná organizace Cosa Nostra (tehdy nejznámější a nejmocnější) dostala do Ameriky, rozpoutal se teprve pořádný poprask. Jména jako Al Capone a Lucky Luciano inspirovala mnoho kultovních knih, filmů a mimo jiné českou hru Mafia.

Byla to možná právě elegance, věrnost a zásady mafiánů, které je odlišily od běžných gangsterů a udržely na vrcholu podsvětí. Když pak došlo k obrovským soudním procesům o stovkách obžalovaných, nejenže musely policejní složky dešifrovat tajnou hierarchii a role mafiánů, ale zároveň byli vyšetřovatelé sami šokovaní tím, jak hluboko do politiky a administrativy kriminální chapadla zasáhla. A kvůli omertě, zákonu mlčení, se málokdo odvážil mluvit.

Poznej celý příběh 👁️

Vydej se s Adamem Miklicou až k samotným kořenům sicilské mafie. Projdeme si životní příběhy jednotlivých zločinců, pravidla, do kterých ještě před 30 lety neviděl nikdo mimo famiglii, a cestu mafie kolem celého světa. Možná tě překvapí působnost nejbrutálnějšího italského klanu i na východním Slovensku nebo na pražském trhu s nemovitostmi

Sleduj na MALL.TV:

První epizoda👇🏼
Druhá epizoda👇🏼

Autor textu: @adam_miklica