Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Navrhované změny ve školství: Konec devátých tříd a povinná střední, co si o tom myslí studenti?

Poslankyně Renáta Zajíčková, která je předsedkyní podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení, na svém Twitteru uvedla, že by rádi sněmovně představili návrh o povinných osmi letech školní docházky v rámci základní školy a dalších dvou letech na středních školách. Co si o tom myslí studenti?

Představení návrhu

V letech 1976 až 1984 byl V Česku zrušen devátý ročník základní školy a všichni museli povinně absolvovat dva roky na středních školách. To samé nyní propaguje poslankyně Renáta Zajíčková spolu s dalšími poslanci. Návrhem by se chtěli zabývat co nejdříve.

Zásadně proti návrhu není ani ministr školství Petr Balaš. Podle něj je to legitimní návrh, o kterém by se mělo diskutovat. Nejdříve je ale prý potřeba vyřešit celou řadu problémů včetně návaznosti. Zrušení devátých ročníků a povinné dva roky na střední škole nejsou jedinými plánovanými změnami. Zajíčková se svěřila, že podvýbor pro školství chystá celý balíček, jehož součástí by měla být například i redukce oborů středních škol.

Zdroj: Unsplash

Co si o tom myslí studenti?

Podle mě by se neměla rušit devátá třída.
Kevin, FZŠ Mezi školami

Studenti základních škol

„Nesouhlasím s tím, akorát by nám sebrali rok přípravy na přijímačky,“ řekl Nikita z osmé třídy na FZŠ Mezi školami.

„Podle mě by se neměla rušit devátá třída. Myslím si, že školy by už nezvládaly další nárůst dětí, takže by nejspíš stejně nakonec musely ty dva povinné roky na střední zrušit,“ nechal se slyšet Kevin z osmé třídy na FZŠ Mezi školami.

„Podle mě by to jenom přetěžovalo školy lidma, co na to nemají. Inteligenci české populace to nijak nezvedne,“ vyjádřila se Tereza z osmé třídy na FZŠ Mezi školami.

Zdroj: Unsplash
Na střední chodíme zbytečně dlouhou dobu.
Jakub, Střední škola obchodní v Českých Budějovicích

Studenti středních škol

„To je nejlepší nápad roku. Na střední chodíme zbytečně dlouhou dobu, při který se stejně na většině škol opakuje jenom to stejný dokola, z čehož je většina do života zbytečná. Všechno to snižuje dobu, kdy člověk může začít vydělávat a získávat zkušenosti, který mu aspoň k něčemu budou," sdělil Jakub ze Střední školy obchodní v Českých Budějovicích.

„Momentálně jsem ve čtvrtém ročníku na čtyřletém gymnáziu, za měsíc maturuji. Půlku prvního a celý druhý ročník jsem měla online výuku, ze které si upřímně vůbec nic nepamatuji. I přesto bych řekla, že mi znalosti vůbec nechybí, na maturitu jsem připravená i bez nich, a vše, co do budoucna potřebuji, jsem si zvládla sepsat během jednoho roku," řekla Klaudie z Gymnázia Olomouc – Hejčín.

Zdroj: Unsplash
Školství by se mělo soustředit na úpravu směrnic a celkovou revitalizaci stylu našeho školního systému.
Petr, Univerzita Karlova

Studenti vysokých škol

„Já souhlasím s povinnou střední, ale ne s rušením devátých tříd. Snížilo by to rozhodování o budoucím povolání na 14 let, což je šílený. Bylo by to k něčemu jedině ve chvíli, kdy bychom měli jako na Západě střední školy obecnýho zaměření,“ vyjádřil se Vincent z Univerzity Karlovy.

„Podle mě je to vcelku blbost. Školství by se mělo soustředit na úpravu směrnic a celkovou revitalizaci stylu našeho školního systému. Pokud ale bude tato změna dávat smysl a bude dokazatelně prospěšnějsí a efektivnější než dosavadní způsob, nejsem proti,“ sdělil Petr z Univerzity Karlovy.

Zdroj: Unsplash

Co si o rušení devátých tříd a povinné docházkce na střední školu myslíš ty?