Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

PRIME od Logana Paula obsahuje třikrát více „věčných chemikálií“, než by měl člověk vstřebat za celý život, tvrdí žaloba

Věčné chemikálie PFAs jsou spojovány se závažnými zdravotními problémy. Podle nové žaloby se vyskytují v Grape Sports variantě drinku PRIME od youtubera Logana Paula, a to dokonce v třikrát větším množství, než by měl člověk vstřebat z pitné vody za celý život.

PRIME Drink, za kterým stojí populární influenceři Logan Paul a KSI, čelí žalobě. Žalující strana obviňuje společnost z klamavého marketingu, jelikož nápoj prezentuje jako zdravý, ve skutečnosti má ale podle žaloby obsahovat nebezpečné látky.

Zdroj: Prime

Podle žaloby využívá PRIME klamavou reklamu

Žaloba tvrdí, že na obalu nápoje, na němž jsou uvedena tvrzení o jeho prospěšnosti pro zdraví a hydrataci, nejsou uvedena potenciální rizika spojená s konzumací vysokého množství PFAS. Tyto chemické látky, které se běžně vyskytují například v obalech potravin a výrobků pro domácnost, jsou spojovány s různými zdravotními problémy, a to včetně rakoviny, reprodukčních problémů a poruch imunitního systému.

Navzdory důsledným a všudypřítomným marketingovým prohlášením žalovaného však nezávislé testování žalobce zjistilo, že výrobek skutečně obsahuje PFAS - kategorii chemických látek vyrobených člověkem, které jsou toxické, perzistentní a bioakumulativní, a které jsou spojeny s řadou zdravotních problémů.
Úryvek ze žaloby

Rakovinotvorné a nebezpečné pro člověka

PFAS, neboli věčné chemikálie, jsou známé svou schopností hromadit se v lidském těle. Žaloba proto tvrdí, že vysoký obsah PFAS v nápoji představuje riziko pro zdraví spotřebitelstva. Požaduje zároveň náhradu škody i to, aby společnost PRIME Drink zveřejnila přítomnost PFAS na obalech.

Podle prozatimních vědeckých výzkumů může vystavení člověka vyšším hladinám PFAs vést například k:

  • snížení plodnosti nebo zvýšení krevního tlaku u těhotných žen,
  • zpožděnému vývoji u dětí, včetně například nízké porodní hmotnosti či urychlené puberty,
  • zvýšenému riziku některých druhů rakoviny,
  • snížené schopnosti imunitního systému bojovat s infekcemi,
  • snížené reakce na očkování,
  • narušení přirozených hormonů v těle,
  • zvýšení hladiny cholesterolu a/nebo riziku obezity.

PRIME čelí žalobě i kvůli množství kofeinu

Prime kromě aktuální žaloby kvůli PFAs čelí také žalobě kvůli obsahu kofeinu. Newyorčanka v ní uvádí, že nápoj má obsahovat 200 miligramů kofeinu, ale ve skutečnosti obsahuje 215 až 225 miligramů. 

Jeden drink obsahuje více než dvojnásobek kofeinu, který je v jedné kávě. Kvůli tomu už loni vyzval senátor Charles Schumer, aby PRIME vyšetřoval americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Nápoj si podle něj kupují hlavně děti, které tak konzumují velké množství kofeinu. To jim může způsobit rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, bolesti hlavy, záchvaty, třes, žaludeční nevolnost a nepříznivé účinky na duševní zdraví.

Logan Paul obvinění odmítá s tím, že drink necílí na děti, jelikož je propagován na sociálních sítích, kde jsou lidé nad 18 let věku. Podle něj pijí PRIME z 93 procent dospělí lidé.

Jsme společnost, která se zaměřuje především na sociální sítě a na sociálních sítích je dobré to, že jsou tam dostupná data, že? Devadesát procent mého publika je starší 18 let. Podle analytických údajů Instagramu je 93 % publika Prime starší 18 let.
Vyjádření Logana Paula ke konzumaci drinku dětmi

Aktualizace: K celé kauze se vyjádřil i Logan Paul a ve videu na TikToku argumentuje proti důkaznímu materiálu žalující strany.