Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

NaNoWriMo2023: Jak napsat knihu za jeden měsíc

NaNoWriMo2023 je za námi. Lets see if we survived a jestli je realistický napsat knížku za jeden měsíc.

Co je NaNoWriMo?

NaNoWriMo neboli National Novel Writing Month je každoroční spisovatelský event, během kterého jde o to v listopadu napsat celou knihu, respektive 50 tisíc slov. Původně se jednalo o čistě americkou soutěž, která se ale stala tak populární, že se do ní zapojují lidi po celém světě. Momentálně je NaNo zaregistrované jako nezisková organizace, na kterou můžeš přispívat.

Jak soutěž probíhá?

Není to nic složitého, stačí se zaregistrovat na oficiálních stránkách a pak postupně updatovat svůj napsaný počet slov, který by se během 30 dnů měl vyšplhat na 50 tisíc. Na každý den je nastavený základní limit 1 667 slov, ale jak budeš psát, je čistě na tobě – jestli každý den trochu nebo hodně pouze párkrát, chaos is allowed.

Kdo se do ní může zapojit?

NaNoWriMo je ideální pro psaní prvního draftu, jelikož jde spíše o napsání dostatku slov než o jejich kvalitu, takže pokud máš projekt, se kterým začínáš nebo ses s ním zasekl*a, NaNoWriMo by tě z toho mělo dostat. Počet slov sice není nijak obří, ale pokud do toho děláš ještě svoje daily povinnosti, tak rozhodně nebudeš mít čas přemýšlet nad tím, co píšeš. A to je v pohodě – úlohou prvního draftu je jenom to, aby existoval, a rozhodně nikdo nečeká, že bude nějak zvlášť čitelný. Je to první krok k úspěchu.

Co je součástí challenge?

NaNoWriMo je už poměrně dost propracované, a tak je jeho součástí řada vymožeností, jako jsou statistiky, fóra, support groups nebo eventy, kterých se často účastní i známí spisovatelé. Cílem je všechny účastníky motivovat a podpořit tak, aby měli co největší šanci soutěž dokončit.

Je možné za jeden měsíc napsat celou knihu?

Uhh, depends. Já jsem si challenge zkoušela po prvý a musím říct, že napsat 50 tisíc slov během jednoho měsíce nakonec nebylo tak těžký, jak jsem čekala. Narazila jsem totiž na jiný issues, a to že osobně jsem hroznej underwriter a dřív mi došla story než počet slov, jelikož jsem tím speedrunula fakt rychle. Ups. Bylo ale fajn mít před sebou něco hotovýho a posledních pár dní jsem trávila dopisováním scén, což mě přivádí k tomu, že rozhodně nejsem done. 50 tisíc slov je sice spodní hranice toho, co se dá považovat za román, ale v mým žánru (což je fantasy) to rozhodně nestačí a podle mě nakonec skočím minimálně na 100 tisících slovech. 50 tisíc slov ti pravděpodobně stačit nebude, i když to samozřejmě záleží na žánru a typu příběhu. Víc si o tom můžeš počíst tady a tady.

That being said, pokud pracuješ na svojí první knížce nebo prvním draftu, konečný počet slov tě teď vůbec nemusí zajímat. To budeš případně řešit až mnohem později, když už budeš komunikovat s editory a nakladatelstvím, kromě toho tady vycházím převážně z amerického trhu, a ten je od českého jiný. Takže goal 50 tisíc slov ber s rezervou. (Nehledě na to, že NaNo vůbec nemusíš plnit s účelem pak dílo vydat, může to být jenom fun excercise nebo challenge.)

Je teda možné za jeden měsíc napsat celou knihu? Ano i ne. Pokud píšeš sbírku nebo novelu, 50 tisíc slov ti stačit bude, co se týče délky, u románů to bude pravděpodobně málo. Nezapomínej ale na to, že během NaNa nejspíš vyprodukuješ jenom první draft a na něm bude dál celá spousta práce, takže hotovou knížku nedostaneš.

To je ale fajn! Spousta lidí totiž nenapíše ani tu první verzi, takže pokud jsi letošní challenge splnil*a nebo se na ní chystáš příští rok, děláš toho víc než většina a máš pak větší šanci, že tvoje kniha někdy opravdu hitne regály knihkupectví.

Pokud by tě zajímalo víc o letošním NaNu a jeho problémech (protože there was a lot), dej nám vědět v diskuzi!

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.