Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Na co se můžeš těšit na 10. ročníku Signal Festivalu?

Signal Festival letos slaví 10. výročí a vůbec poprvé vezme návštěvníky do pražských Vršovic. Na co všechno se můžeš během tří dnů plných neuvěřitelných instalací těšit?

Signal Festival slaví 10 let

Letošní ročník Signal Festivalu, který se uskuteční od 13. do 16. října, nabídne celkem 15 instalací, a to rovnou na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice.

Velkolepé instalace navíc doplní také bohatý týdenní doprovodný program v Kunsthalle Praha, CAMPu, Hvězdárně a planetáriu Praha nebo Galerii U Betlémské kaple.

Své dílo představí například známý český umělec Maxim Velčovský, návštěvníci budou moci navíc vidět i unikátní světelnou inscenaci ve spolupráci s Národním divadlem.

Refik Anadol, Maxim Velčovský i Národní divadlo

Největší zahraniční hvězdou, která bude mít na festivalu svou instalaci, je novomediální umělec, designér a průkopník v oblasti umění, které pracuje s umělou inteligencí, Refik Anadol. Ten své unikátní dílo vytvořil z městských dat Prahy, které poskytl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, a uvede ho v Centru architektury a městského plánování (CAMP). V Praze tak vznikne unikátní dílo, které nebylo viděno nikde jinde na světě.

Refik Anadol patří v současnosti k nejvyhledávanějším světovým digitálním umělcům. Máme obrovské štěstí, že se známe dlouhé roky. Signal Festival dosud sledoval zpovzdálí, letos pro nás ale vytvořil instalaci šitou na míru. Desátý ročník je oslavou kreativity a umění, jsem proto nesmírně rád, že se k nám přidala řada významných pražských institucí, jako je Národní divadlo, Kunsthalle Praha, Vzlet nebo ČVUT, které první velké výročí oslaví s námi. Signal Festival navštívilo už více než 3 miliony lidí, což je, myslím, skvělé. Teď nás čeká další dekáda, spousta nových projektů a nové výzvy. Pro letošek jsme zároveň připravili dosud největší galerijní zónu a bohatý týdenní doprovodný program.
ředitel Signal Festivalu Martin Pošta

Maxim Velčovský zase vytvoří světelnou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí, která reaguje na válečné události na Ukrajině. Instalaci s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňují je přitom příběhy ukrajinských občanů, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek a své blízké. Projekt vzniká ve spolupráci s velvyslanectvím Ukrajiny v Praze a neziskovou organizací Post Bellum.

V Kunsthalle Praha se pak představí dílo jednoho z nejúspěšnějších současných českých umělců na NFT scéně Ondřeje Zunky, který pracoval mimo jiné pro značky jako Nike, Prada, Adidas, Puma, Apple nebo MTV. Ve své umělecké tvorbě ale využívá především pohlcující hyperrealistickou estetiku.

Jak už bylo psáno výše, festival letos poprvé zavede návštěvníky také do pražských Vršovic. Těšit se mohou například na podmanivou projekci Creaturae od maďarského videomappingového umělce Lászla Bordose. Promítat se bude na kostel sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha. Vršovický zámeček zase přivítá legendární instalaci CLOUD složenou z tisíce žárovek, která se objevila na prvním ročníku festivalu v roce 2013.

Galerijní zóna?

Chceš zažít Signal Festival naplno a zároveň podpořit vznik uměleckých děl? Festivalové vstupenky Signal Plus i Signal VIP ti zajistí přístup do šesti exkluzivních lokací galerijní zóny a užiješ si Signal Festival do posledního puntíku festivalové mapy. 

Neváhej s nákupem vstupenek, nyní jsou v online předprodeji za zvýhodněnou cenu, stačí kliknout sem https://www.signalfestival.com/vstupenky/.  

Nabitý doprovodný program

Doprovodný program desátého ročníku, který startuje už v pondělí 10.10.2022, si posvítí na aktuální trendy ve výtvarném umění, ohlédne se ale i za minulostí. Panelová diskuze Signal Talks v CAMPu představí nejznámější české umělce, kteří v minulosti vystavovali svá díla na festivalu, jako je Federico Díaz, Milena Dopitová, Krištof Kintera nebo Michal Škapa. V Kunsthalle Praha proběhne debata, která návštěvníky detailně seznámí s aktuálním trendem NFT umění. Součástí doprovodného programu je také série multimediálních představení V E K T R O S K O P v Planetáriu Praha nebo společná výstava Michala Škapy a Michala Cimaly v Galerii U Betlémské kaple. Dobrou zprávou navíc je, že je celý zdarma, stačí se pouze zaregistrovat na GoOutu nebo stránkách Signal Festivalu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.