Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

MMA na vzestupu: Historie i slavní zápasníci

MMA, OKTAGON, UFC, zápasy v kleci. Určitě jsi alespoň jeden z těchto pojmů v poslední době zachytil/a. Není žádným tajemstvím, že se tomuto sportu za posledních 10 let náramně daří. V dnešním článku si povím něco o jeho základech a následném vzestupu.

MMA / Mixed Martial Arts je bojový sport kombinující techniky z různých bojových umění ve stoje i na zemi. Jeho kořeny sahají až do starověkého Řecka. Tam je můžeme nalézt pod názvem Pankration – ten je považován za nejstarší bojový sport (bez zbraní) na světě. Tehdy zápasy trvaly několik hodin a častokrát končily smrtí jednoho ze soupeřů. Tento způsob boje přetrval dodnes, ovšem s jasnými bezpečnostními pravidly a důkladným bodovacím systémem.

MMA jako takové vzniklo ke konci 20. století, v listopadu 1993, kdy se ve Spojených státech pořádal první šampionát UFC za účelem zjistit, který styl boje je nejlepší a nejefektivnější v porovnání s jinými. Do ringu nastupovali zástupci různých stylů boje, jako je box, karate, jiu-jitsu apod.

Tenkrát večer zvítězil Royce Gracie se svým brazilským jiu-jitsu, který dokázal všem ostatním bojovým uměním, co jim chybí. Schopnost boje na zemi. Organizace UFC, která pořádala galavečer, funguje dodnes a je největší MMA organizací na světě. Zápasit v UFC a dosáhnout titulu šampiona v jakékoliv váze je snem každého zápasníka.

Mezi momentální české zástupce patří například Jiří Procházka, David Dvořák nebo rodilý Uzbek Makhmud Muradov.

Zápasníci jsou rozdělení podle váhy:

  • Od muší váhy (do 56 kg)
  • přes welterovou váhu (do 77 kg)
  • až po těžkou váhu (do 120 kg).

Mezi průkopníky UFC a MMA zápasení obecně patří Connor McGregor, který jako první dokázal držet titul šampiona ve dvou váhových kategoriích, dále pak Khabib Nurmagomedov, který za svou kariéru porazil 29 soupeřů včetně McGregora a nikdy nebyl poražen, či Jon Jones nebo Anderson Silva.

Mezi české zápasníky, kteří u nás proslavili MMA, patří mimo Jiřího Procházku také Karlos “Terminátor” Vémola, Viktor Pešta nebo Petr "Monster" Kníže. Zájem o MMA v Česku a na Slovensku také stále roste. Zápasy v kleci jsou čím dál oblíbenější. Tento sport je u nás třetím nejsledovanějším sportem vůbec, těsně za fotbalem a hokejem. Jedním z důvodů, proč momentálně scrolluješ tenhle článek, je, že o MMA má v Česku zájem spíše mladší publikum, proto o něm FOMO ještě nejednou budeš číst.

Skokovému nárůstu zájmu o tento sport u nás vděčíme především Ondřeji Novotnému a Pavolovi Nerudovi, promotérům a zakladatelům československé organizace OKTAGON MMA.

OKTAGON "VÝZVA" měla být původně jen televizní show, kde proti sobě byli vybráni čtyři zápasnicí z Česka a čtyři ze Slovenska. Show ukazovala přípravu všech osmi účastníků, jejich společné tréninky, bydlení pod jednou střechou a bláznivé úkoly (takovej LikeHouse, jen plnej svalnatejch zápasníků).

Vyvrcholením byl galavečer OKTAGON 1, kde se zápasníci utkali v kleci před diváky o pás šampiona Oktagon výzvy. Ale už během natáčení bylo oběma zakladatelům jasné, že to jedním večerem nekončí. Uběhlo pět let a nás na konci roku čeká jubilejní OKTAGON 30, kde vůbec poprvé uvidíme ženský titulový zápas do 56,7 kilogramů, a věříme, že nám Terka Bledá vybojuje pás šampiona do České republiky!