Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Microsoft hromadně propouští, očekává hospodářskou krizi

Ačkoliv Microsoft během pandemie expandoval, nyní se stal jedním z posledních technologických gigantů, který musí propouštět zaměstnance. Vidíme pouze špičku ledovce ekonomické krize?

Společnost Microsoft ve středu oznámila, že v rámci reorganizace, jejímž cílem je připravit se na možnou hospodářskou krizi, propustí 10 000 zaměstnanců. Tento krok přichází uprostřed ekonomické nejistoty, která si vybrala krutou daň v IT, finančním, mediálním a bytovém průmyslu, protože zvýšené úrokové sazby nadále zatěžují celou ekonomiku. Jedná se o zatím poslední z řady propouštění v technologických firmách v posledních měsících, píše Washington Post.

Propouštění v Microsoftu je kanárkem v uhelném dole pro celou ekonomiku. Myslím, že to ukazuje, že podniky začínají zpomalovat výdaje a že mírná recese je pravděpodobně na prahu.
Dan Ives, výkonný ředitel společnosti Wedbush Securities

Ve středu se objevily další znepokojivé ukazatele: ministerstvo obchodu USA oznámilo, že prosincové maloobchodní tržby klesly již třetí měsíc v řadě, což naznačuje přetrvávající zpomalení růstu spotřebitelů u nejrůznějšího zboží, s výjimkou potravin, a to navzdory vánoční nákupní sezóně.

Během prvních dvou let epidemie firmy jako Amazon, Salesforce a mateřská společnost Facebooku Meta zaměstnávaly desítky tisíc zaměstnanců, aby využily rostoucí poptávky po softwaru a gadgetech, protože lidé trávili více času prací, nakupováním a odpočinkem doma. S návratem lidí do běžného života však poptávka klesla a rostoucí úrokové sazby zdražily půjčování peněz na nové investice.

Velké IT společnosti oznámily záměr zrušit v následujících měsících nejméně 57 000 pracovních míst.

Oznámení Microsoftu odráží všeobecné přesvědčení velkých technologických firem, že v posledních třech letech nadměrně nabíraly zaměstnance a že poptávka zákazníků v roce 2023 bude nejistá.
J. P. Gownder, viceprezident a hlavní analytik výzkumné společnosti Forrester

Propouštění ve společnosti Microsoft představuje méně než 5 % z celkového počtu 221 000 zaměstnanců. Podle společnosti byli někteří z dotčených zaměstnanců upozorněni již ve středu.

Takováto těžká rozhodnutí jsme již učinili během naší 47leté historie, abychom zůstali významnou společností v tomto odvětví, které je neúprosné vůči všem, kdo se nepřizpůsobí změnám platforem.
šéf Microsoftu Satya Nadella v dopise zaměstnancům, který byl zveřejněn na blogu společnosti

Odborníci se obávají, že ztráta pracovních míst v oblasti počítačů může být jen špičkou ekonomického ledovce. Inflace silně zatěžuje peněženky po celém světě a přesouvá výdaje od výrobků k naprostým nezbytnostem a službám.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.