Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mary Janes: Shoes of the season a vše, co o nich potřebuješ vědět

Ikonická silueta a absolutní must have pro všechny fashion girlies and fashion boys. To jsou Mary Janes!

Jedna z nejikoničtějších siluet bot se pomalu vrací do našich botníků, což bylo s comebackem ballet flats očekávané. Mary Janes jsou totiž skvělý módní kousek, ale taky bota s bohatou historií.

Historie bot

Mary Janes jsou známé už několik století jako praktické boty pro děti i dospělé. Napříč dějinami je najdeš v různých barvách, s malým nebo žádným podpatkem a jednou nebo více přeskami.

Kolem 19. století se tato bota objevovala, primárně na chlapcích, známá byla jako „doll shoes“ nebo „bar shoes“. Celkově byla v počástcích nošena častěji dětmi než dospělými, jelikož i oblečení bylo v té době formálnější, než je dnes.

Kde vzaly Mary Janes svoje jméno?

Bota zde byla dřív než její jméno, které jí dala známá komiksová postava Mary Jane. Ta pochází ze známého amerického komiksu pro děti Buster Brown.

Od dětí k tanci

Jelikož je tato bota extrémně pohodlná i s malým podpatkem, je idealní pro různé druhy tance. Ve 20. letech 20. století si tuto siluetu oblíbily flapperky (primárně jazzové tanečnice). V této době se bota začala dělat i s vyšším podpatkem a v různých provedeních, což zapříčinilo velký přesun do širší módní scény.

Módní scéna

60., 70. i 80. léta byla plná této boty a svou cestu do módního průmyslu si vyšlapala skrze Twiggy. Velký boom zažila hlavně v 90. letech díky seriálům jako Sex ve městě nebo postavám Cher z Clueless či Blair Waldorf. Z boty se prostě stala ikona nošená ještě většími ikonami, jako je Queen B – tím myslím Beyoncé, ne Blair! Dalo by říci, že tento styl byl oblíbený u všech generací nehledě na jejich původ, jelikož Mary Janes nosila i samotná královna.

Kromě Beyoncé a královny si botu opět po nějaké době oblíbili i muži, což je super, jelikož bota jako taková je unisex a už víme, že ji ze začátku nosili především chlapci.

Jestli patříš mezi módní fanatiky, tak by sis ji rozhodně měl/a pořídit. Jedná se o nestárnoucí klasiku, kterou jen tak ze svého šatníku nevyřadíš. Útokem ji opět vzaly fashion girlies na TikToku, kde najdeš nekonečně mnoho inspirace, jak tuto botu nosit. Řekla bych, že Mary Janes walked, so ballet flats could run so Marry Janes could run faster.

Výhodou je, že se botky dají nosit skoro v každém období, a to s čímkoliv. Jaro, léto, podzim i ta mírná zima. Od formálního až po basic kousky. Je to jednoduše skvělý doplněk.