Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Look inspirovaný kondomem aneb vše co potřebuješ vědět o kostýmech z Poor Things

Poor Things si z letošních Oscars zaslouženě odnáší sošku za nejlepší kostýmy. Kdo na nich pracoval, a co vše o nich víme, se dozvíš v článku.

Kostymérní návrhářka Poor Things Holly Waddington soupeřila v kategorii nejlepší maska a kostýmy s Barbie, Oppenheimerem a Napoleonem. Sošku si za svoji vizi odnesla zaslouženě. Jak uvedla pro NY Times, jediným jejím zadáním bylo, aby kostýmy nevypadaly vyloženě jako z dobového dramatu a zároveň aby nepůsobily vyloženě jako pro sci-fi film. Zvládla to na výbornou.

Držitelka Oscara v kategorii Best Costume Design Holly Waddington (Arturo Holmes/Getty Images)

Režisér Lanthimos, který točí převážně surrealistické filmy, jí poskytl jen jeden obrázek, ze kterého by se mohla odrazit: „nafouknuté kalhoty“ od mladého návrháře. „Když se nafoukly, vytvořily opravdu přehnaný tvar, prostě neuvěřitelně zakřivený,“ dodala.

Abys pochopil*a kostýmy, musíš pochopit, co se děje ve filmu.

Spoiler alert!

Hlavní postavu Bellu Baxter ztvárnila Emma Stone. Bella je žena, která chtěla spáchat sebevraždu i se svým ještě nenarozeným dítětem. Namísto toho se ale jejího nalezeného těla ujal vědec, který Bellu přivedl zpátky na svět tak, že ji transplantoval mozek jejího vlastního dítěte.

Tudíž se s Bellou seznamujeme jako s dítětem v těle dospělé ženy, která poznává svět. Zezačátku jsou její looky dětské. Často ani nenosí kalhoty a její topy připomínají dětské košilky. Barvy jsou do doby, kdy bydlí se svým stvořitelem, černobílé.

V momentě, kdy Bella zatouží po svobodě, a z domova uteče, se její looky i celý film stávají barevné.

Můžeme si všimnout, že s tím, že Bella poznává samu sebe a svět kolem ní, hledá a poznává i svůj styl. Kombinuje totiž nekombinovatelné. Různorodé látky, barvy i střihy. A nosí věci tak, jak by se nosit „neměly“.

Když se seznamuje s existencí vysoké třídy a krutostí života, její looky jsou zase o něco serióznější a barevně tmavší.

Na konci filmu si můžeme všimnout, že se její looky lehce uklidní, ale je to pořád ona.

Inspirace:

Film z knižní adaptace se odehrává v 19. století, kdy byla na vrcholu viktoriánská móda. Z té si návrhářka vzala většinu prvků. Například velké, nabouchané rukávy, které Bella tak ráda nosí.

K módě ve filmu se váže i spousta komických přirovnání a paradoxů. Například kabát, který vidíš níže, byl inspirován kondomem. Bella ho má ve filmu na sobě těsně před jejím prvním zážitkem prostitutky.

Searchlight Picrues
It’s hilarious because it’s freezing and she’s wearing that, but also because she wears it for her first sexual encounter in the brothel and she is, essentially, wearing a giant condom. I basically wanted it to evoke the color of a period condom. It sounds so revolting, but that’s what I was thinking.
Holly Waddington pro Vogue

4 fashion rady Belly Baxter

Pokud miluješ Belly looky, mám pro tebe guide, jak si kousek z jejího stylu vzít i do tvé skříně.

  • Snaž se, ať tvoje outfity vždy vypadají nenuceně
  • Kup si top s obřími rukávy
  • Zapoj do svých looků vlastní kreativitu a nedrž se jen trendů
  • Neboj se vyčnívat

Mimochodem, pokud se někdy v blízké době dostaneš do Londýna, kostýmy z Poor Thing tam mají výstavu.