Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Knihy, které by ti neměly uniknout

Některé příběhy, myšlenky a postavy holt musíš v životě poznat. Na tyhle knihy jen tak nezapomeneš.

Slušní lidé – J. P. Delaney

O autorovi: Vlastním jménem Anthony Capella. Tento autor vystupuje pod několika pseudonymy, jelikož píše i další žánry a sám tvrdí, že kdyby lidé věděli, kdo za knihou stojí, nepřistoupili by k ní stejně. Autor vydal několik velmi propracovaných psychologických thrillerů (např. Ta přede mnou).

O knize: Kniha má 376 stran a je v pevné vazbě.

Obsah: Jednoho rána se dozvíš, že ti před dvěma lety zaměnili v nemocnici dítě. I to je pro rodiče neskutečná rána, ale co se stane, když se dítě zamění s psychopatem? Od knížky můžeš čekat stupňující napětí, soud, hádky a podvody.

Může za to nemocnice, nebo si někdo pohrál s osudem dětí? Jaké je zjištění, že tvůj biologický syn je vlastně velmi nemocný a potřebuje celodenní péči? Nebo se ti uleví, jelikož víš, že bys na jeho péči neměl/a dostatek finančních prostředků jako druhá rodina? (V této knize je také párkrát zmíněna Česká republika, protože i u nás došlo k záměně dětí.)

Hodnocení 9/10

Půlnoční knihovna – Matt Haig

O autorovi: Anglický spisovatel, který vyniká psaním jak pro děti, tak dospělé. Dokáže skloubit příběhy z reality i těch nejneuvěřitelnějších snů. Napsal knihu The comfort book, kterou můžeš znát z Instagramu, nebo také vánoční příběh Chlapec, kterému říkají Vánoce, který byl zfilmován.

O knize: Kniha má 320 stran a je v pevné vazbě, vyšla letos.

Obsah: Hlavní hrdinka románu je Nora, obyčejná žena, která je ve svém životě ztracená. Po několika neúspěšných rozhodnutích se rozhodne ukončit svůj život a objeví se v knihovně, kde vidí, jak by vypadaly její různé životy, kdyby jednala jinak. Dozvídá se, jak by dopadla jako úspěšná zpěvačka, olympijská plavkyně, prodavačka, glacioložka, dobrovolnice, matka, sestra, dcera nebo majitelka kočky.

Pochybuje ale, jestli vůbec existuje život, který by stál za přežití. V knize můžeme pozorovat zdrcující depresi, ale také humorné pasáže, filozofický podtext a velmi povzbuzující úryvky, kdy zjišťujeme, že vše je tak, jak má být. A třeba i my můžeme žít paralelní život, kde jsme hollywoodské hvězdy.

Hodnocení 9/10

9. Listopad – Colleen Hoover

O autorce: Colleen žije v Texasu a je známou autorkou románových knih – může se pyšnit pěti New York Times bestsellery. Knihy jsou velmi poutavé a plné citu. Jsou napsané snadnou angličtinou, proto se nemusíš bát sáhnout i po originálním vydání. Její další knihy jsou například Námi to končí, Odvrácená tvář lásky nebo To nejlepší v nás.

O knize: Vydána byla v roce 2021, má 333 stran.

Obsah: Fallon sedí v restauraci se svým povrchním otcem, který jí snižuje sebevědomí, i když ho i tak už nemá moc na rozdávání. 9. listopadu si totiž připomíná den, kdy se stala obětí požáru v otcově domě. V blízkosti u jejich stolu sedí Ben, který nemůže vydržet stálé popichování ze strany otce, přijde si přisednout a hraje jejího přítele. Od této chvíle začíná jejich budoucnost.

Fallon ráno ale odlétá do New Yorku, který je od L.A velmi daleko. Domluví se s Benem, že se budou každý rok ve stejné datum a čas setkávat po dobu sedmi let bez jakéhokoli jiného kontaktu (včetně sociálních sítí). Domluví se taky, že Ben, jakožto začínající spisovatel, může využít jejich příběh pro psaní románu. Během následujících let si Fallon přijde jako pouhá zápletka v Benově románu a cítí, že k ní Ben není zcela upřímný. Vyostřené pasáže a proud emocí doplňují celou knihu. Zjistíme také, jak si vede Ben se svým románem a jak moc si dokáže Fallon vybudovat zpět své sebevědomí.

Hodnocení 9/10

InTyMně – Markéta Lukášková

O autorce: Česká autorka, která se stala velmi populární díky schopnosti trefně vystihnout a popsat děj. Její knihy se čtou velmi dobře, často se u nich zasměješ, rozzlobíš, pobrečíš si nebo budeš tiše souhlasit s osudem některých hlavních hrdinů. Autorka se věnuje i podcastu Příběh, který se opravdu stal. V něm se dotýká jak české, tak světové historie. Rozhodně doporučuji její další knihy: Panda v nesnázích, Losos v kaluži nebo nejnovější Majonéza k snídani.

O knize: Kniha má 208 stran, pevnou vazbu a vyšla v roce 2019.

Obsah: Kniha vypráví především o autorčině životě a devadesátkovém dětství. Píše o událostech, které si mnozí z nás nepamatují nebo jsme je dokonce ani nezažili. Dočkáme se ale příběhu, který vyjádří všechny dětské strasti, první lásky, problémy pubertálního věku, dospělost a rozhodnutí, která vedou k životu, jenž nám nakonec dává smysl. Kniha je velmi humorná a upřímná. Markéta Lukášková se lidem otevřela a rozhodně se toho nebála!

Hodnocení 8/10