Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Normální lidi

Každý měsíc jedna kniha, která stojí za přečtení!

Druhý román irské spisovatelky Sally Rooney sleduje dva spolužáky během posledního roku na střední škole a během následujícího studia na prestižní Trinity College.

S Marianne a Connellem se setkáváme, když jsou oba v maturitním ročníku. On je v kolektivu oblíbený, hraje za školní florbalové družstvo, nechybí mu pozornost přátel a holek. Kromě toho vykazuje nadprůměrné studijní výsledky, což si ovšem nechává pro sebe. Marianne je oproti Connellovi outsider, nikdo ji nevnímá jinak než jako šprtku z bohaté rodiny. Marianne je chladná, odtažitá a na spolužáky působí povrchním dojmem.

Jak se tihle dva potkají? Connellova matka si přivydělává úklidem v domě, kde bydlí Marianne, a když Connell jede svou maminku vyzvednout, naskytne se mu příležitost nahlédnout pod masku Marianne. Connell objevuje prostředí, ve kterém je Marianne neustále ponižována starším bratrem i matkou, která na ni klade vysoké nároky, nejen co se studia týče. Díky tomu Connell pochopí, z čeho vychází Mariannino chování. Zároveň ale cítí ještě něco, nepopsatelnou chemii, která mezi ním a Marianne zajistí milostný vztah, o kterém nebude nikdo vědět.

Zdroj: databáze knih

S novým začátkem na vyhlášené Trinity College, kam se oba dva dostanou, se ale karty obrátí. Marianne je královnou večírků, svými názory a argumentačními schopnostmi je schopná odzbrojit ostatní spolužáky během přednášek, což zvyšuje její hodnotu na sociálním žebříčku. Connell se oproti ní potýká s existenčními problémy, po škole chodí pracovat, protože ačkoliv ho jeho matka miluje nade vše, není schopna mu dopřát plnohodnotný vysokoškolský život se vším všudy.

Marianne a Connell se neustále schází a rozchází, cítí, že jeden bez druhého nemohou být, zároveň se ale každý topí ve svém moři utrpení. Marianne svůj smutek ventiluje destrutivními sklony a toxickým chováním vůči Connellovi. On se zase vyronává se steskem po domově a pocitem nicotnosti ve velkoměstě.

Zda se zvládnou Connell a Marianne poprat se svými vnitřními démony a najdou ve svém vztahu harmonii, ti neprozradím. Normální lidi jsou o obyčejných teenagerech, s běžnými životy a starostmi, na kterých ale ve skutečností není normálního vůbec nic.

P.S.: Až dočteš knížku, dej si i stejnojmený seriál na HBO Max!