Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Tento měsíc jsem si za knihu vybrala román od uznávaného japonského autora Harukiho Murakamiho, kterého mi každý doporučoval.

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování – Haruki Murakami 

Haruki je současný velmi oblíbený japonský autor. Ke knihám a lásce k příběhům, které skrývají, ho přivedli rodiče. Než vystudoval, stihnul si s manželkou otevřít kavárnu, kterou měli v provozu téměř 10 let. Poté si otevřel bar. Až ve 29 letech u sebe objevil talent psát. Jeho prvotina Slyšet vítr zpívat mu vyhrála první místo v literární soutěži, a tak psal dál a postupně se stal jedním z nejslavnějších japonských spisovatelů. Dokonce v roce 2006 převzal v Praze cenu Franze Kafky. Jeho oblíbené a často využívané žánry jsou především antiutopie, sci-fi, esej a magický realismus. Minulý rok vyšla nejnovější kniha První osoba jednotného čísla

Foto: The Guardian

O knize:

 Vyšla v roce 2015 a má 280 stran. 

Obsah

Cukuru Tazaki je pracující muž, který v životě spoléhá jen na sebe a svou rutinu. Jeho dny jsou stejné, a tak se mu často myšlenky stáčejí k minulosti. Hlavně k době, kdy měl svou partu kamarádů na střední škole. Vzpomíná ale i na tu hořkou dobu po tom, co ho jeho parta nejlepších kamarádů bez jediného vysvětlení odkopla a už se s ním nikdy nespojila. Cukuru v dospělosti poznává ženu, která ho přinutí zjistit, co se stalo, jelikož se jí zdá, že tato nedořešená minulost ho trápí a nutí ho zůstat v neklidu. Tazaki se rozhodne starou partu najít a zjistit odpovědi na jeho otázky.

Foto: Antikvariát Aion

Hodnocení: 

Tento příběh byl v celku odlišný od těch, co běžně čtu. Byl klidný a příjemný, i co se stylu týče. Dalo se v něm krásně orientovat a působil velmi realisticky. Pocity, které měl hlavní hrdina, i to, jak se cítil nepotřebně, nešťastně, zraněně, působily i na čtenáře. Zároveň byla kniha plná důležitých témat, jako je duševní zdraví, hledání povolání, poznání své sexuální orientace, ztráta přátelství, samota a mnohé další.

Hodně otázek zůstalo nezodpovězeno, zdá se ale, že to byl autorův záměr – příběh hlavního hrdiny působí tak autenticky, že si otázky nakonec klademe i my. Myslím, že tento příběh není na trhu úplně častý, a i když jsem byla na začátku lehce v rozpacích, tak se mi nakonec román moc líbil a těším se na další čtení.

Foto: Knižní klub