Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kdo jsou evropští GEN Z Royals a co dělají?

V Evropě stále existuje dvanáct monarchií a nemálo z nich se chlubí potomky, jenž jsou součástí generace Z. Kdo jsou tito mladí jedinci a co dělají?

Mezi monarchie na našem kontinentu se řadí Velká Británie, Španělsko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Andorra, Monako a teokratický Vatikán. Pojďme se podívat na to, ve kterých z těchto zemí nalezneme potomky z GEN Z.

Španělsko

Ve Španělsku vládne král Felipe VI., který má společně s manželkou Leticií dvě dcery – Leonor a Sofii. Obě patří do GEN Z. Následnici trůnu Leonor je sedmnáct let a momentálně dokončila prestižní školu United World Colleges ve Velké Británii. Od října následujícího roku má po vzoru svých předků nastoupit do armády. Po tříletém výcviku by pak ráda pokračovala se studiem na vysoké škole. O Leonor také koluje ve společnosti mnoho fámů, především, že je zamilovaná do hráče Barcelony, Gaviho. Mladší šestnáctiletá Sofia pak půjde po vzoru své sestry a v září taktéž nastupuje na United World Colleges.

Dánsko

V Dánsku vládne královna Margrethe II., jež má čtyři syny a několik vnoučat z GEN Z. Její starší syn Frederik, následník trůnu, má čtyři děti, z nichž jeho syn, budoucí král Dánska, Christian v říjnu oslaví osmnáct let. Christian studoval na dánské internátní škole Herlufsholm, kde zažíval šikanu, a tak přestoupil na prestižní Ordrup Gymnasium.

Princ momentálně žije život mimo oči kamer a veřejnosti. Vše se ale podle odborníků změní, jakmile mu bude osmnáct let. To pak vstoupí do Státní rady a bude se muset účastnit oficiálních akcí. Christianova mladší sestra Isabelle oslavila v dubnu šestnáct let a studuje na Ingrid Jespersens Gymnasieskole. Stejně tak jako její bratr žije poměrně daleko od kamer a novinářů. Sourozenci mají ještě dva mladší sourozence.

Tím to ale nekončí, mladší syn Margrethe II. má totiž ještě mladšího syna Joachima, který má čtyři potomky, z nichž tři se také řadí do GEN Z. Nejznámější z nich je třiadvacetiletý princ Nikolai, který se živí modelingem. Předváděl různé značky oblečení, dokonce i na londýnském fashion weeku. Zkoušel to i v armádě, ale tam vydržel pouze dva roky a momentálně studuje na Copenhagen Business School, konkrétně obor Business Administration and Service Management.

Mladší bratr prince Nikolaie, Felix Dánský, v dubnu oslavil dvacáté narozeniny. Odmaturoval na Gammel Hellerup Gymnasium a v roce 2021 nastoupil na Royal Danish Military Academy, kde podstoupil dvouletý vojenský výcvik. Po vzoru svého staršího bratra se ale posléze začal věnovat modelignu a je tváří značky Georg Jensen.

Třetí z bratrů, Henrik Dánský, oslavil v květnu čtrnácté narozeniny a momentálně dokončuje základní školu EIB Monceau v Paříži, kam se s rodinou v roce 2019 přestěhovali. Na té stejné škole má v plánu pokračovat i v rámci středoškolského studia. Bratři mají ještě jedenáctiletou sestru Komtesu Athenu.

Nizozemsko

V Nizozemsku vládne král Vilém Alexandr, který má tři dcery. Všechny patří do GEN Z. Nejstarší z nich a následnice trůnu Catharina Amelia v prosinci oslaví dvacáté narozeniny. Navštěvovala střední školu Christelijk Gymnasium Sorghvliet v Haagu, ale poslední dva roky studia se rozhodla zakončit stejně jako španělská princezna Leonor, na United World Colleges ve Velké Británii. Po úspěšné maturitě nastoupila na University of Amsterdam, kde studuje politiku, psychologii, právo a ekonomii. Miluje tenis a ježdění na koních. Veřejně mluví o problematice mentálního zdraví a věnuje se tématu LGBTQ+.

Mladší sestra Cathariny Amelie se jmenuje Alexia Nizozemská a po vzorů starší sestry studovala na Christelijk Gymnasium Sorghvliet v Haagu a následně nastoupila na United World Colleges ve Velké Británii do stejného ročníku jako princezna Leonor. Mezi její koníčky patří hokej, ježdění na koni, zpěv a hraní na piano.

Nejmladší ze sester, Ariane Nizozemská, oslavila v dubnu šestnácté narozeniny a studuje stejnou střední školu jako sestry. V září 2023 se taktéž chystá do Velké Británie na United World Colleges. Jejími koníčky jsou ježdění na koni, hokej, kreslení a hraní na piano.

Zajímají tě i další GEN Z Royals? V příštím článku si rozebereme Belgii, Lucembursko, Norsko a Švédsko.