Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kate Bush na tu horu díky Stranger Things konečně vyběhla. Jak se Running Up That Hill stalo po 37 letech opět hitem

Britská hudební ikona Kate Bush v roce 1985 vypustila do světa své páté studiové album Hounds od Love. Jeho lead single, Running Up That Hill (A Deal with God), vedl britské hitparády a stal se i zpěvaččiným největším hitem v Americe, kde se vyšplhal na 30. místo. Teď, po 37 letech, se píseň vrátila do čel žebříčků po celém světě, a to (nejen) díky Stranger Things.

K pozoruhodnému a jistě nečekanému úspěchu Running Up That Hill po téměř čtyřech dekádách dopomohl seriál Stranger Things. Ve čtvrté sérii je oblíbenou písní Max, jedné z hlavních postav, které doslova zachránila život. Zde by se mohla naskytnout paralela s kariérou Kate Bush – ta ale rozhodně zachraňovat nepotřebuje.

Kate who…?

Ačkoliv většina diváků pod 30 pravděpodobně viděla jméno Kate Bush poprvé v životě, rozhodně nejde o obskurního interpreta, nýbrž o art-popovou ikonu, vizionářku a – minimálně co se britské hudební scény týče – velkou stálici a komerčně veleúspěšnou hudebnici.

Svůj debutový singl Wuthering Heights napsala v osmnácti letech a stala se první ženou, která kdy pokořila první příčku britského žebříčku s čistě autorským songem – prodalo se ho 600 tisíc kusů. Se třemi alby pokořila první příčku v UK a s každou deskou (včetně živých vystoupení a remasterů) na stejném žebříčku dosáhla na první stovku. A ačkoliv nikdy tak úplně neprorazila v Americe, inspirovala zástupy tamních hudebníků. 

Skladbu Running Up That Hill napsala Kate stejně jako svůj debutový singl zcela sama. 

Hvězda TikToku

Není to přitom poprvé, co mladá generace projevila zájem o hudbu Kate. Její skladba Babooshka, která je ještě o několik let starší než Running Up That Hill, se během lockdownu stala trendem na TikToku. Nešlo sice o takový komerční zářez jako u Stranger Things, ale přinejmenším o podobné překvapení určitě.

Deal s bohem málem neproběhl

Znovunalezená skladba se jmenuje Running Up That Hill (A Deal with God). Původně to však byl pouze podnázev v závorkách, který nesla. To se ale nelíbilo EMI, labelu, pod kterým Kate nahrávala – A Deal with God byl podle nich příliš náboženský, což by mohlo ohrozit prodeje. Bush je ale ženou, která se nikdy nebála stát si za svým, a proto si původní název vydupala alespoň v závorkách.

Song je o porozumění mezi mužem a ženou – o tom, že si oba mohou být rovnými. Kate Bush se snaží zdolat horu, která mezi nimi stojí. Běží, zapálená pro věc – pro boj za rovnost.

Feministická message skladby dala za vznik mnoha referencím od dalších hudebnic. Například Fiona Apple na text songu naráží na svém posledním (a famózním) albu Fetch the Bolt Cutters.  

No. 1 na Spotify

Píseň Running Up That Hill se krátce po odvysílání nových epizod Stranger Things vyšvihla na 8. příčku Billboard Hot 100, což z ní dělá první tak vysoko chartující song z dílny Kate Bush. Od té doby se však píseň dostala na první pozici globální Spotify chart, odkud sesadila As It Was od Harryho Stylese. U nás je momentálně druhá, za Calinem a jeho Hannah Montana

Moral of the story

Jestli si někdo takový úspěch po tak dlouhé době zaslouží, je to právě Kate. A obzvlášť s albem Hounds of Love, které je naprosto geniálním počinem. Nemůžu být šťastnější, když vidím, že se nejen jeden song, ale i celá deska vrátily do čela žebříčků po celém světě. Hounds of Love je momentálně na 28. příčce na Billboard 200 a doufám, že zamíří ještě výš. Kulturní impact Kate Bush by se tak konečně vyrovnal tomu komerčnímu. A to by bylo skvělé. Neodepisujme starší interpretky – pomáhejme jim být zase vidět.