Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

K úřední změně pohlaví už by v Česku nemusela být nutná kastrace

Podmínku nutné sterilizace už ze svých zákonů odstranilo například Španělsko nebo Slovensko, zachovává ji ale naopak Srbsko a Turecko.

Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové už by v budoucnu pro formální změnu pohlaví nemusela být nutná kastrace, jak to v současné době nařizuje zákon. Potřeba by byl pouze odborný posudek specializovaného lékaře a osobní prohlášení na matrice, které by mohly poskytnou osoby, které dovršily 15 let .

Česká republika zůstává jednou z posledních zemí, které kastraci skrze právní řád nařizují, a je za to domácími i mezinárodními institucemi kritizována. Takovou praktiku už ze svých zákonů odstranilo například Španělsko, Polsko nebo Slovensko, nadále ji naopak požaduje Srbsko a Turecko. Podle zmocněnkyně je postup v rozporu s lidskoprávními úmluvami i rozhodnutími Evropského soudu pro lidská práva.

ČR porušuje mezinárodní závazky. Zůstáváme v Evropě výrazně osamoceni s naší praxí... Nikoho nelze nutit, aby se rozhodoval mezi identitou a tělesnou integritou.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková

I přes zrušení povinné sterilizace by podle náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka byla chirurgická změna pohlaví nadále možná, zrušení její povinnosti by ale ulehčilo život těm, kteří se musí jiným pohlavím prokazovat například na úřadech, při pracovních pohovorech nebo při cestování do zahraničí.

Zdroj: ČTK