Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaké jsou nejlepší alternativy k Martenskám?

Doc Martens si už dlouho drží pověst kvalitních bot, které vydrží všechno, budeš je mít na celý život a v poměru cena/výkon se ti stoprocentně vyplatí. V posledních letech ale podle mnohých jejich kvalita výrazně klesla a tahle představa už neplatí. Je čas se podívat na jejich alternativy.

Jestli sis v poslední době koupil*a Martensky, je šance, že z nich nejsi úplně unešený*á. Stály tě spoustu peněz, ještě pořád se ti z nich dělají puchýře a nemůžeš je mít na nohou déle než pár hodin. Nehledě na to, že jsou pravděpodobně dost těžké a už v prvních týdnech na nich byly vidět škrábance. Přitom sis je koupil*a, protože mají být kvalitní a skoro nezničitelné, tak kde je problém?

Boty na léto, které nejsou až tak moc basic

@luciezicklerova

Tyhle ikonické boty pochází z Británie, kde se rychle staly symbolem counterculture a punku, proto je nejčastěji uvidíš u alternativních lidí. Při jejich vzniku byly opravdu kvalitní a lokálně vyráběné, od roku 2003 se ale výroba přesunula do Asie a jejich kvalita začala klesat. Problém je hlavně v materiálu a kůži, ze které se boty mimo Anglii vyrábí - ta je mnohem tužší a boty se chodidlu prakticky nikdy pořádně nepřizpůsobí. Ne každý pár je takový, ale víc si o tom můžeš počíst tady. My se teďka podíváme na boty, které se ti vyplatí mnohem víc.

Starší Martensky

Jenom protože se kvalita těhle bot postupem času zhoršila, neznamená to, že neseženeš Martensky z doby, kdy za to opravdu stály. Hledej v sekáčích nebo vintage shopech a zaměř se hlavně na to, aby opravdu byly made in England.

Černé boty, bez kterých se teď neobejdeš

@vil.a

Steel

Jednou z nejlepší alternativ jsou na sto procent Steelky. Jsou i o polovinu levnější než Docs, vyrábí se z kvalitní měkké kůže, seženeš je ve spoustě barvách i stylech, a navíc mají ocelovou špičku, takže se hodí hlavně na koncerty nebo festivaly. Chvíli trvá, než je prošlápneš, ale narozdíl od moderních Martensek je to mnohem rychlejší a boty se ti opravdu přizpůsobí. Ze všech značek je doporučuju nejvíc, jsou classy, staple a opravdu ti vydrží celý život.

Seženeš je tady.

Zdroj: steel-obuv.cz

Vagabond

Vagabond má spoustu stylů bot, ale najdeš i pár modelů, které se Martenskám dost podobají. Cenově vyjdou zhruba podobně a jsou fajn, pokud chceš víc sleek a clean look.

Seženeš je tady.

Zdroj: vagabond.com

Nae

NAE je portugalská značka sustainable bot, doplňků a kabelek, která využívá inovativní materiály a je kompletně cruelty free. Martenskám se nejvíc podobá model Harley.

Zdroj: nae-vegan.com

Will’s Vegan Store

Tahle britská značka je super pro lidi, kteří chtějí boty, co vypadají jako kožené, ale opravdovou kůži nepoužívají. Will’s Vegan Store je kompletně veganská značka, která vyrábí celou řadu vzhledů, pokud ale chceš klasickou Doc Martens siluetu, sednou ti jejich Dock Boots.

Zdroj: wills-vegan-shoes.com

Baťa

Believe it or not, ale super možností je i náš klasický český Baťa. Jejich boty se vzhledem od Martensek liší více než ostatní značky ze seznamu, ale třeba tyhle Chelsea kozačky si drží podobnou siluetu jako klasické vyšší Docs a tyhle polobotky jsou zase super alternativou k Mary Janes. Obě boty jsou navíc vyrobené z kvalitní kůže.

Zdroj: bata.com

Další tips:

  • Solovair
  • NOAH
  • Timberland

Zdroj: The Guardian

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.