Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaké filmy musíš vidět na queer festivalu Mezipatra?

Od 2. listopadu do 17. listopadu běží v pražských i brněnských kinech queer filmový festival Mezipatra, jaké tituly zaujaly v tomto ročníku nás?

Pět ďáblů

Romantické fantasy/sci-fi drama od mladé francouzské režisérky vypráví příběh mladé matky, které se do života vrátí bývalá milenka a švagrová zároveň. Komplikovaná rodinná situace však není jediné, co rodině žijící ve francouzských Alpách stěžuje život, jejich dcerka totiž zažívá nevysvětlitelné věci. V hlavní roli uvidíš talentovanou Adèle Exarchopoulos, kterou můžeš znát z nyní už prakticky kultovního filmu La Vie d'Adèle. Film jsem viděl (Honza) vloni na KVIFFu a moc doporučuji. 8/10.

Převýchova Cameron Post

V retrospektivní části festivalu můžeš letos na Mezipatrech skočit na americké drama s Chlöe Grace Moretz v hlavní roli, které si jako ústřední téma bere kontroverzní conversion therapies, které se provádějí na křesťanských táborech a mají „převychovat“ lidi na heterosexuální orientaci.

Míjení

Adèle Exarchopoulos můžeš vidět i ve snímku Passages. Hlavní role gay páru, který spolu je 15 let, než jeden z nich na tajno naváže vztah se ženou, však hrají Ben Whishaw a Franz Rogowski. Film je z francouzské produkce, ale od amerického režiséra a mluví se v něm francouzsky i anglicky.

Pravidlo 34

Film vypráví o mladé ženě Simone (Sol Miranda) – ve dne zapálené studentce práv a obhájkyni obětí domácího násilí, v noci webcam sex worker – která mezi akademickými diskuzemi o sexistickém právním řádu v Brazílii na internetu ohledává limity vlastní sexuality. Za režii dramatu o erotické svobodomyslnosti a vlastnictví svého těla získala Julia Murat prestižní cenu. 18+.

Ohňostroje

Tenhle celovečerák dnes otevírá letošní ročník festivalu v Praze. Trailer dává silné Call Me By Your Name vibes. V sicilském městečku z 80. let se náhodou spojí cesty dvou dospívajících chlapců (Gabriele Pizzurro a Samuele Segreto), jejichž vztah přeroste v čirou lásku. Homofobní společnost jim však jinakost neodpouští. Snímek vznikl na základě skutečných událostí.

Dokud se tančí

Za mě (Vilma) asi to nejlepší na konec: film o klukovi z Gruzie, nepříliš vstřícné zemi vůči queer lidem. Lásku, tanec, poznávání sebe sama a křehká přátelství – to vše nabízí koprodukce, kterou Mezipatra uvedla už v roce 2019 a díky své popularitě i letos. Drama o životě tanečníka Meraba (Levan Gelbakhiani) z národního souboru tradičních tanců, kde potká svého rivala, který mu učaruje, získalo ceny za nejlepší film a nejlepší režii. Dávám 9/10.

+

Vilma Svobodová a Honza Vohralík

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.